Filistinli tutsaklar açlık grevine başladı

Filistinli 60 tutuklu, hakkında idari tutuklama kararı çıkan Kayed'e destek için açlık grevine başladı

Filistinli tutsaklar açlık grevine başladı
19 Haziran 2016 Pazar 21:22

İsrail'in Mecdo cezaevinde Filistinli 60 tutuklunun, hakkında idari tutuklama kararı çıkan Bilal Kayed'e destek için açlık grevine başladığı bildirildi.

Filistin Esirler Cemiyeti'nden yapılan yazılı açıklamada, Mecdo cezaevinde Filistin Halk Kurtuluş Cephesi'nden (FHKC) 60 tutuklunun, yaklaşık 15 yıl süren mahkumiyetinin sona ermesinin ardından hakkında idari tutukluluk kararı verilen Kayed'e destek için açlık grevine başladığı belirtildi.
Yarın da Celbu cezaevindeki 5 tutuklunun aynı sebeple açlık grevine başlayacağı ifade edilen açıklamada, daha sonra bu sayının giderek artacağını kaydedildi.

İsrail makamları, geçen pazartesi 14,5 yıllık mahkumiyeti sona eren, Filistin'in Nablus kentinden Bilal Kayed hakkında 6 ay idari tutukluluk kararı vermiş, Kayed de kararı protesto etmek için açlık grevine başlamıştı.

İsrail'in "idari tutukluluk" adını verdiği uygulamaya göre, istihbarata dayalı olarak Filistinliler 1 ila 6 ay alıkonabiliyor. Tutuklunun, "İsrail'in güvenliği için tehlike teşkil ettiğine" karar verilmesi halinde ise askeri hakim, suç isnadında bile bulunmadan tutukluluk süresini 5 yıla kadar uzatabiliyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×