Felluce'de insanlık dışı işkenceler başladı

Irak işgaliyle birlikte işkencelerin ve katliamların merkezi haline gelen Felluce bir kez daha aynı muameleyle karşı karşıya

Felluce'de insanlık dışı işkenceler başladı
04 Haziran 2016 Cumartesi 23:50

IŞİD'in elindeki Felluce şehrini almaya çalışan Şii milis güçleriyle Irak ordusu insanlık dışı muamele yapmaya başladı. Felluce akınlarında Şii milis grupları mensubu kişinin, yere yatırdığı sivil kıyafetli bir grup Felluceli'yi sopayla dövdüğü ve sözlü tacizde bulunduğu görüntüler, sosyal medyada yayınlandı.

Iraklı Sünni lider Usame en-Nuceyfi, yaptığı açıklamada, Felluce'deki sivillere yönelik kanun, ahlak, milli ve şerefli savaş standartlarına aykırı şekilde kaçırma ve toplu idamların yapıldığını aktararak, bu ihlallerin, kontrol dışı çalışan silahlı gruplarca yapıldığını ve bunu yapanların hiçbir incelemeye tabi tutulmadığına işaret etmişti.

Irak Meclis Başkanı Selim el Cuburi de polis teşkilatına bağlı güçlerle bazı gönüllülerin sivillere karşı hak ihlallerinde bulunduğu bilgisini aldıklarını belirterek, sivillerin hayatının korunması, güvenli koridorlardan çıkışlarının sağlanması ve Felluce'deki savaşın ateşinden uzaklaştırılması gerektiğini kaydetmişti.

Felluce'ye 13 kilometre uzaklıkta bulunan Garma'daki aşiret liderlerinden Mueyyed el-Cumeyli de AA muhabirine yaptığı açıklamada, Şii milislerin bölgeyi geri alma operasyonu sırasında kaçırdığı 17 sivili infaz ettiğini, Haşdi Şabi unsurlarının 17 kişinin idamı sırasında polis kıyafeti giydiği bilgisini paylaşmıştı.

Ordu güçleri, polis teşkilatına bağlı unsurlar, Şii milislerden oluşan Haşdi Şabi ve Sünni aşiret güçleri, 2014'ten bu yana terör örgütü DAEŞ'in kontrolünde bulunan Enbar vilayetine bağlı Felluce'yi geri almak amacıyla 23 Mayıs'ta ortak operasyon başlatmıştı.

Felluce'de 20 bini çocuk olmak üzere yaklaşık 50 bin sivilin mahsur kaldığı ifade ediliyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×