Ezan provokasyonuna tepkiler artıyor

İsrail hükümetinin desteklediği ezanı yasaklama tasarısına Müslümanlardan tepkiler artıyor

Ezan provokasyonuna tepkiler artıyor
16 Kasım 2016 Çarşamba 14:40

İsrail'de camilerden hoparlörle ezan okunmasının yasaklanmasını öngören yasa tasarısına Filistinlilerin tepkisi devam ediyor.

Mescid-i Aksa'nın eski müdürü Nacih Bukeyrat, ezanın Kudüs ve Filistin topraklarında 1400 yıldır susmadığını belirterek, "gürültü kirliliği" iddiasıyla gündeme getirilen tasarıya tepki gösterdi.

Bukeyrat şunları kaydetti: "Ömer bin Hattab hicretin 15'inci yılında Filistin'i fethettikten sonra Kudüs'te ilk ezanı Peygamberimiz Hazreti Muhammed'in müezzini Bilal bin Rabah okudu. O günden beri hiç susmadı. Ezan bu topraklarda Haçlı Savaşları döneminde bile kesintiye uğramadan 1400 senedir okunmaya devam ediyor."

Ezanın sadece kelimelerden ibaret olmadığını, "İslam'ın şiarlarından biri" olduğunu dile getiren Bukeyrat, "gürültü" gerekçesine de karşı çıktı. Eski Aksa Müdürü, "İsrail polisinin gece gündüz devam eden gürültüleri, yerleşimcilerin Kudüs'te sabaha kadar süren kutlamaları gerçek gürültüdür. Neden bunlar durdurulmuyor? Kim ezandan rahatsız oluyorsa ezan olmayan bir yere gidebilir." diye konuştu.

"Ezanı yasaklama" girişiminin İsrail'deki aşırı sağcıların "Yahudi devleti" planıyla bağlantılı olduğuna işaret eden Bukeyrat, "Söz konusu tasarı bu topraklara bir Yahudi devleti dayatma konusunda tehlikeli bir girişimdir. Üst düzeydeki ırkçı söylemler burada başı belirli ama sonu belirsiz olan bir din savaşı çıkarmayı hedefliyor." değerlendirmesinde bulundu.

Bukeyrat, tüm çabalara rağmen ezan yasağının uygulanamayacağını vurgulayarak "Müezzinler 'Allahu Ekber' nidalarına devam edecek ve bu kanun Netanyahu'nun sandığı kadar kolay olmayacak." dedi.

"DİNİ ÇATIŞMAYI ARTIRMA HEDEFİ"

Irkçılığa Karşı Koalisyon Direktörü Avukat Nidal Osman da yaptığı yazılı açıklamada, "Başbakan'ın (Netanyahu) kanun tasarısını desteklemesi ülkedeki dini çatışmayı alevlendirmeye yönelik yeni bir adımdır." ifadelerini kullandı.

Kamuoyunda "ezan yasağı" olarak bilinen kanun tasarısını görüşen İsrail parlamentosu Knesset'teki yasama komisyonu, pazar akşamı tasarıyı onaylayarak genel kurula sevk etmişti. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da pazartesi günü tasarıyı desteklediğini açıklamıştı.

Tasarının genel kurulda bugün oylanması beklenirken Knesset'teki dindar Yahudi partilerinden Yahudot HaTora'nın (Birleşik Tevrat) itirazı üzerine oylamanın ertelendiği bildirilmişti.

Yahudot HaTora'ya bağlı Sağlık Bakanı Yakup Litzman, ezanın hoparlörlerden yasaklanmasının Yahudi ritüellerine de dokunacağını savunarak yasa tasarısına karşı çıktıklarını kaydetmişti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×