Esad'ın restleri Rusya'yı zorda bıraktı

Beşar Esad'ın 'sonuna kadar savaşacağız' şeklindeki mesajları Rusya'yı BM'de zor durumda. Rusya'nın BM temsilcisi, Esad'ın açıklamalarının diplomatik çabalarla uyuşmadığını söyledi

Esad'ın restleri Rusya'yı zorda bıraktı
18 Şubat 2016 Perşembe 23:56

Rusya'nın Birleşmiş Milletler'deki Daimi Temsilcisi Vitaliy Çurkin, ülkesinin Suriye krizine diplomatik, politik ve askeri açıdan çok güç sarfettiğini vurgulayarak, Şam yönetiminin Kremlin'in tavsiyelerine uyması gerektiğini söyledi.

Suriye krizine ilişkin "Kommersant" gazetesine açıklama yapan Çurkin, Suriye'ye, bu durumdan çıkmaya yardım ettiklerini ve bu nedenle Şam yönetiminin krizden çıkmak için Rusya'nın tavsiyelerine uymasını beklediklerini vurguladı.

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'in "zafer kazanıncaya kadar savaşmaya devam edecekleri" yönündeki açıklamasını değerlendiren Çurkin, Esed'in açıklamasının Rusya'nın diplomatik çabalarıyla uyuşmadığını söyledi.

Çurkin, "Esed'in açıklamalarını dinledim. Tabii, bu açıklamalar Rusya'nın diplomatik çabalarına uymuyor. Suriye krizine ilişkin Viyana süreci ve Münih'te varılan ateşkesin sağlanması ve askeri faaliyetlerin durdurulması konuları var. Bunların üzerinde çalışılıyor" diye konuştu.

Şam yönetiminin Rusya'nın tavsiyelerine uyması durumunda krizden çıkabilmeleri için bir fırsatlarının olduğunu ileri süren Çurkin, aksi halde çok zor durumla karşılaşabilecekleri görüşünde olduğunu belirtti.

Rejim güçlerinin, Rusya'nın operasyonları öncesinde rakipleri karşısında dayanamadığını ve Rus ordusuna ait savaş uçaklarının desteğiyle ilerleme sağladıklarını dile getiren Çurkin, "Eğer Şam rejimi, hiçbir ateşkes sağlanmadan zafer kazanana kadar savaşmaları gerektiği görüşünde olursa, bu kriz çok uzun sürer" ifadelerini kullandı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×