ABD, PYD için Barzani'yi de devre dışı bıraktı

PYD için bir koridor açmaya hazırlandığı belirtilen ABD'nin bunun için Barzani'yi bile devre dışı bıraktığı belirtiliyor

ABD, PYD için Barzani'yi de devre dışı bıraktı
02 Haziran 2016 Perşembe 08:58

Türkiye'nin en üst seviyede tepkilerine rağmen Suriye PKK'sıPYD ile temasını sürdüren ve örgüte askeri-lojistik desteğini artıran Washington'a Ankara, “Rakka operasyonunu birlikte yapalım. IŞİD de dahil bölgeyi tüm terör unsurlarından temizleyelim” teklifini iletti ancak ABD'nin ajandasında bambaşka planlar var.

Yeni Şafak'ın haberine göre; “Kürdistan planından vazgeçtik” diyen ve Ankara'dan İncirlik vizesi alan Amerikan yönetimi, masadaki taahhütlerinin aksine geçtiğimiz kasım ayından buyana Suriye ve Irak'ta yeni bir koridorun altyapısını hazırlıyor.

AFRİN'E KADAR OLUŞACAK KORDİOR İÇİN DÜĞMEYE BASILDI

PYD/YPG ile ortak giriştiği Rakka operasyonu öncesi, iki yıldan beri 'kanlı bıçaklı' durumdaki Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) ile Goran Hareketi arasında 11 maddeden oluşan uzlaşma zeminini oluşturup tarafları anlaşmaya zorlayan ABD, daha sonra Süleymaniye'den başlayıp Kerkük'ü de içine alan ve Afrin'e kadar uzanacak koridor için düğmeye bastı.
Sınırın 90 kilometre güneyinde hayata geçecek koridorla ABD, Türkiye'nin müdahalesini sınırlamayı hedefliyor.

İKİNCİ HAT AÇILIYOR

Musul'un IŞİD tarafından işgal edilmesiyle birlikte, Bağdat'la işbirliği halinde PKK'yı Kerkük'e sokan Washington, örgütün bölgedeki hareketliliğine de olanak sağlamıştı.
Irak-Suriye sınırındaki Şengal'i PKK'ya teslim eden ABD, bir yandan da Türkiye ile stratejik anlaşmalara imza atan Mesut Barzani'yi devredışı bırakmak için Celal Talabani'nin liderlik ettiği KYB ile Goran'ı ve PKK'yı birleştirdi.

Sonraki adımı devreye sokan ABD, Süleymaniye-Kerkük-Havice hattı üzerinden Musul'un bir bölümünü kuşatıp Suriye sınırından Deyr Zor'dan Rakka yönüne ilerleyen ikinci bir hat oluşturma çalışmasına girişti.

Erbil, Dohuk ve Musul'un bir kısmının dışarıda kaldığı yeni haritaya göre batıda Afrin'e dek ulaşacak yeni 'enerji' koridoruyla, ABD destekli Kürdistan haritası da bölünmüş olacak.
ABD'nin yeni ajandasında, Erbil ve Dohuk'da Barzani'nin kontrolünde ayrı bir Kürt bölgesi oluşturulması öngörülüyor. Plan üzerinde Rusya ve İran'ın da mutabık kaldığı belirtiliyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×