ABD ile Rusya 'ateşkes'te anlaştı

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Rusya ile Suriye'de ateşkes için geçici anlaşmaya vardıklarını açıkladı

ABD ile Rusya 'ateşkes'te anlaştı
21 Şubat 2016 Pazar 17:07

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, bugün Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinin ardından çok önemli açıklamalarda bulundu.

AFP’nin haberine göre; Kerry, Suriye’de ateşkes için geçici anlaşmaya varıldığını açıkladı.

Ürdün’ün başkenti Amman’da konuşan Kerry, “Prensipte gelecek günlerde başlayabilecek 'ateşkes' için geçici bir anlaşmaya vardık” dedi.

Kerry, uluslararası toplumun bugün hiçbir zaman olmadığı kadar ateşkese yaklaştığını belirtti.

Associated Press’in haberine göre; anlaşmanın içeriğine dair fazla detay vermekten kaçınan Kerry, kısa bir süre içinde ABD Başkanı Barack Obama ile Rusya lideri Vladimir Putin’in görüşmesini beklediğini ve bundan sonra ‘ateşkes’in yürürlüğe girebileceğini söyledi.

ATEŞKES ŞARTLARI GÖRÜŞÜLDÜ

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ise açıklamasında, ABD'li mevkidaşıyla dün ve bugün iki kez görüşme gerçekleştirdiğini ve Suriye'de Birleşmiş Milletler tarafından terör örgütü olarak kabul edilen grupları dışarıda bırakacak 'ateşkes yöntemleri ve şartlarını' tartıştıklarını söyledi.

Lavrov, Rusya'nın İran ve Suriye yönetimiyle, ABD'nin muhalifler ve Uluslararası Suriye Destek Grubu ile konuşması gerektiğini de sözlerine ekledi.

İKİNCİ GÖRÜŞME

Bugün akşam saatlerinde, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin, Suriye'deki ateşkes ihtimaline ilişkin çalışmaları ele alan iki telefon görüşmesi daha yaptıkları bildirildi.

Rus Ria Novosti Ajansında yer alan haberde, Rusya Dışişleri Bakanlığı Basın Sözcüsü Mariya Zaharova'nın, Suriye'de ateşkesin sağlanması konusunda Lavrov ve Kerry arasında akşam saatlerinde iki görüşmenin daha yapıldığını duyurduğu belirtildi.

İki bakanın, görüşmelerde ele aldıkları detaylara ilişkin Rusya Devlet BaşkanıVladimir Putin ve ABD Devlet Başkanı Barack Obama'ya bilgi verdikleri kaydedildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×