ABD'den Menbiç'le ilgili 'ciddiyetsiz' açıklamalar

Türkiye'nin Menbiç'teki YPG varlığına tepkisine karşılık, "Menbiç'teki YPG güçlerinin çekildiğini" açıklayarak yalan söyleyen ABD yetkilileri şimdi de ağız değiştirerek, "Daha sonra çekilecekler" demeye başladı

ABD'den Menbiç'le ilgili 'ciddiyetsiz' açıklamalar
16 Kasım 2016 Çarşamba 11:58

ABD Başkanı Barack Obama'nın DEAŞ'la Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk, Amerikan yönetiminin daha önce yaptığı açıklamalardan farklı olarak, terör örgütü PYD/PKK militanlarının Münbiç'te bulunduğunu kabul etti.

McGurk, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Suriye'nin kuzeyinde Fırat Nehri'nin batı yakasında yer alan Münbiç ilçesindeki PYD/PKK varlığına değindi.

PYD/PKK militanlarının burada yerel unsurlara "eğitim" verdiğini iddia eden McGurk, bu işin tamamlanmasından sonra tüm örgüt unsurlarının ilçeden ayrılarak Fırat Nehri'nin doğusuna döneceğini kaydetti.

McGurk, PYD/PKK'nın silahlı kanadı YPG tarafından yerel unsurlara verilen eğitimin amacının, DEAŞ'tan kurtarılan ilçede güvenliği sağlamak olduğunu ifade etti.

Obama'nın temsilcisi, Suriye Demokratik Güçleri'nin (SDG) de DEAŞ'ın Rakka'daki karargahını kuşatmak için ilerlemeye devam ettiği mesajını paylaştı.

PYD/PKK, Suriye'de haraket alanını genişletmek için SDG adını kullanıyor. SDG çatısı altındaki militanların ve yöneticilerin tamamına yakını PYD/PKK'lılardan oluşuyor.

YPG'DEN AÇIKLAMA

DHA’nın haberine göre, ABD’li temsilci McGurk'ün mesajlarından kısa süre sonra YPG’den de aynı doğrultuda bir açıklama geldi. Menbiç'teki YPG'lilerin buradaki "görevlerini tamamlandıktan sonra" kentten ayrılarak SDG'nin Rakka'ya düzenlediği operasyona katılacağının belirtildiği açıklamada şöyle denildi:

"Güçlerimiz, 15 Ağustos 2016 tarihinde Menbiç Askeri Meclisi ve uluslararası koalisyon güçlerinin de desteği Münbiç’i DEAŞ çetelerinden temizledik. Menbiç’in özgürleştirilmesi ve Menbiç Askeri Meclisi savaşçılarının eğitim çalışmalarının tamamlandı. Mevcut durumda Menbiç’te bulunan askeri ve güvenlik kurumları olası saldırılara karşı cevap olabilecek pozisyondadır. Güçlerimizin kentteki rolünü tamamlamasının ardından Menbiç’te bulunan YPG savaşçılarını çekerek Fırat’ın Gazabı hamlesine katılacağımızı belirtiyoruz. Aynı zamanda savaşçılarımıza kucak açan kahraman Menbiç halkına da teşekkürlerimizi sunuyoruz. Eğer ki gerekirse, Menbiç halkının çağrılarına tekrardan cevap olmaya hazır olduğumuzu belirtiyoruz."

DAHA FARKLI KONUŞMUŞLARDI

Öte yandan ABD yönetimi daha önce yaptığı açıklamalarda ve Türkiye’ye bildirimlerinde, Münbiç’teki PYD/PKK unsurlarının ilçeden ayrılıp Fırat Nehri’nin doğusuna geçtiğini iddia etmişti.
Buna karşın Türk istihbarat birimleri Münbiç’teki örgüt varlığının devam ettiğini raporlamıştı.
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, 7 Eylül ve 27 Eylül'de yaptığı, Bakanlığın internet sitesinde de yer alan açıklamada, örgütün kendilerine verdiği sözü tutarak Fırat Nehri'nin doğusuna çekildiğini ifade etmişti.


Etiketler; #ypg #Münbiç

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Avatar
ihsan - 2 yıl önce
bunlar kuvveten anlar başlarına bombalar yağınca görec ekler çekilmeyi