Tekel arazilerinin özelleştirilmesine mahkemeden tedbir kararı

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nca 2009 yılında Bitlis Belediyesi'ne devredilen Tekel Sigara Fabrikası binaları ve arazisinin geri istenmesinin ardından, belediye tarafından Bitlis Asliye Hukuk Mahkemesi'nde açılan davada "ihtiyatı tedbir...

Tekel arazilerinin özelleştirilmesine mahkemeden tedbir kararı
04 Temmuz 2014 Cuma 12:13

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nca 2009 yılında Bitlis Belediyesi'ne devredilen Tekel Sigara Fabrikası binaları ve arazisinin geri istenmesinin ardından, belediye tarafından Bitlis Asliye Hukuk Mahkemesi'nde açılan davada "ihtiyatı tedbir kararı" alındı.

Geçtiğimiz yıllarda özelleştirilen Tekel Tütün Fabrikası'na ait arazi ve binaların "kamu yararına kullanılması" ibaresi altında Bitlis Belediyesi'ne devredilmesinin ardından, Özelleştirme Dairesi Başkanlığı'nca geçtiğimiz günlerde bina ve arazilerin iadesi istenmişti. Bitlis Belediyesi'nin Tekel Sigara Fabrikası binaları ve arazisinin geri alınması için başlattığı hukuk mücadelesi sonuç verdi ve Asliye Hukuk Mahkemesi'ne açılan davada ihtiyatı tedbir kararı verildi. Kararla devam eden mahkeme sürecinde Tekel Sigara Fabrikası binaları ve arazisi hukuki korumaya alındı.

OLAN: YERİNDE BİR KARAR OLDU

Mahkemenin aldığını verdiği kararın kendilerini mutlu ettiğini belirten Bitlis Belediyesi Eş Başkanı Hüseyin Olan, Bitlis’te belediyenin BDP’ye geçmesinin ardından belediyeden alınarak özelleştirilmek istenen arsaların geri alınması için başlattıkları hukuk mücadelelerinin sonuna kadar devam edeceğini söyledi. Belediye bünyesinde bulunan tüm arsa ve arazilerin asıl sahibinin Bitlisliler olduğunu vurgulayan Başkan Hüseyin Olan, şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonrada zoraki olarak belediyeden ve asıl hak sahibi olan Bitlislilerden özelleştirilmek suretiyle alınmak istenen tüm hakların hukuksal anlamda takipçisi olacaklarını belirtti. Bitlis Asliye Hukuk Mahkemesi'nin verdiği kararı yerinde bulduklarını ve sonuna kadar adalete güvendiklerini kaydeden Başkan Olan, bu tür davaların takipçisi olmaya devam edeceklerinin ifade etti.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×