Reyhanlı'da Altına Bomba Konulan Otomobil ÖSO Komutanının Çıktı

Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde, Suriye plakalı otomobilin altına bırakılan bomba etkisiz hale getirildi. Aracın ise ÖSO komutanına ait olduğu ortaya çıktı.

Reyhanlı'da Altına Bomba Konulan Otomobil ÖSO Komutanının Çıktı
01 Mart 2015 Pazar 18:09

Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde, Suriye plakalı bir otomobilin altına bırakılan bombalı iki paket belirlendi. İçindeki parçalar mıknatısla birbirine tutturulan iki bomba, uzmanlar vasıtası ile kontrollü şekilde etkisiz duruma getirildi. Aracın sahibinin ise Türkiye'ye yerleşmiş, hür Suriye Ordusu'na (ÖSO) bağlı komutanlık yapmış bir şahıs yer aldığı ortaya çıktı.

Reyhanlı'nın Mehmet Akif Ersoy Caddesi'nde, devriye gezen polis ekipleri bu sabah erken saatlerde bir yapının önünde park edilen Suriye plakalı bir otomobilin altında 2 paket gördü. Bunun üstüne alana fazla fazla sayıda daha polis sevk edildi. Olası bir patmaya karşılık çevrede geniş güvenlik önlemi alındı. Hatay İl Emniyet Müdürlüğü Bomba imha deneyimli ekipleri, robot sayesinde içindeki parçalar mıknatısla birbirine tutturulan iki bombayı kontrollü şekilde patlatarak etkisiz duruma getirdi. Çevreye dağılan parçalar toplayan uzmanlar tetkik yapmak için Emniyet Müdürlüğü'ne götürdü. Reyhanlı İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Özkan ve Müdür Yardımcısı Murat Keleş çalışmaları baştan sona kadar izledi.

Polis bombaların kim yada kimler vasıtası ile bırakıldığını belirleme etmek için kapsamlı tahkikat başlattı.

VALİ TOPACA'DAN AÇIKLAMA

Hatay Valisi Ercan Topaca, Reyhanlı ilçesinde Suriye uyruklu bir insanın aracının altına yerleştirilen 600-700 gr. ağırlığında iki paket halindeki ırak kumanda sistemi olan patlayıcının ekiplerin dikkati neticesinde görülerek etkisiz duruma getirildiğini bildirdi.

Vali Topaca yaptığı izahatda, gece saat 02.00 sularında ilçede devriye görevi oluşturan polislerin dikkati neticesinde park halindeki bir otomobilin altında zanlı paket yer aldığı belirleme edilerek hadise yerine bomba imha ekiplerinin yönlendirildiğini söyledi. Ekiplerin yaptığı araştırmada otomobilin altında iki paket biçiminde patlayıcı bulduğunu bildiren Topaca, şunları kaydetti:

'UZAKTAN KUMANDALI PATLAYICI'

'Reyhanlı ilçemizde devriye görevi oluşturan bir ekibimizin dikkatli takibi esnasında bir otomobilin altında zanlı kimi paketlerin yer aldığı görülmüş bunun tespiti üstüne ilden bomba uzmanı ekipleri hadise mahalline yönlendirilmiş ve herhangi bir can ve mal kaybına yol açmadan bu patlayıcılar etkisiz duruma getirilmiştir. Yapılan araştırmada 600-700 gr. yer aldığı hesap edilen iki paket halinde, Suriye uyruklu bir kişin aracının altına yerleştirilmiş ve mıknatısla araç ile irtibatlandırılmış ve telsiz sistemiyle uzaktan kumanda sitemiyle
patlatılabilecek bir patlayıcı yer aldığı görülmüştür.

'ARAÇ ÖZGÜR SURİYE ORDUSU KOMUTANININ...'

Söz konusu otomobilin sahibi Suriye yurttaşı tahminen 3 ay evvela bizim ülkemize Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan giriş yapmış ve Reyhanlı ilçemizde ikamet eden bir şahıs. Kendisiyle yapılan görüşmede herhangi bir tehdit almadığını, bazıları vasıtası ile takip edilmediği anlamında herhangi bir tespitinin olmadığını söylemiş. Ancak şahıs daha evvela hür Suriye Ordusu'nda Yüksek Savunma Konseyi üyeliği yapmış bir kişi. Suriye'deki iç dengeler sebebi ile bir vakit evvela kendisinin de başında yer aldığı birliği bırakmak şekli ile Türkiye'ye yerleşmiş şu an sebebi ile hür Suriye Ordusu'na bağlı gerçekte komutanlık yapmış bir kişidir. Bizim tahminimiz olayla ilgili araştırmamız devam etmekle ortak bu olayın hür Suriye Ordusu içerisindeki bir anlaşmazlıktan veya iç hesaplaşmadan kaynaklanmış olma ihtimalinin yüksek olduğunu düşünüyoruz.'

'PATLADIĞI ALANDA ÇOK ETKİLİ OLABİLECEK BİR PATLAYICI'

Şu an konunun etraflıca araştırıldığını, adli sürecin de devam ettiğini aktaran Vali Topaca, 'Olayın faillerini bulabilmek için kamera kayıtları dahil o bölgedeki tüm araştırmayı, ilgili olabilecek herkese sormak şekli ile başta aracına bomba yerleştirilen şahıs olmak üzere araştırmalarımız devam ediyor. Daha net bilgilere ulaştığımız vakit kamuoyuna bununla beraber bilgi vermeyi düşünüyoruz' dedi.

Bulunan patlayıcı maddeyle ilgili incelemenin sürdüğünü aktaran Topaca, 'Bulunan madde o vasıtası fazla fazla sorunsuz havaya uçurabilecek, etraftaki binalara, bireylere ziyan verebilecek boyutta bir patlayıcıdır. Türüyle ilgili netleşmiş bir şey yoktur lakin patladığı bölgede fazla fazla tesirli olabilecek can ve mal kaybına yol açabilecek nitelikte etkiye sahip bir patlayıcı' diye konuştu.

Kaynak: HABERLER.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×