MHP'den Vali Kolat’a 'milli eğitimdeki atamalarda adaletli olunmalı' çağrısı

Dört yılın üzerinde görev yapan okul idarecilerinin yerlerinin değiştirilmesine yönelik düzenlenen kanunun yasalaşıp yürürlüğe girmesinin ardından MHP Kırıkkale yönetimi, Vali Ali Kolat’ı ziyaret ederek atamalarda adaletli olunmasını...

MHP'den Vali Kolat’a 'milli eğitimdeki atamalarda adaletli olunmalı' çağrısı
09 Temmuz 2014 Çarşamba 14:08

Dört yılın üzerinde görev yapan okul idarecilerinin yerlerinin değiştirilmesine yönelik düzenlenen kanunun yasalaşıp yürürlüğe girmesinin ardından MHP Kırıkkale yönetimi, Vali Ali Kolat’ı ziyaret ederek atamalarda adaletli olunmasını istedi. Vali Kolat ise İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile görüşeceğini ve gerekenlerin yapılacağını söyledi.

Ziyarette MHP İl Başkanı Seyit Ahmet Göçer, İlçe Başkanı Erdal Baloğlu, MHP İl Genel Meclis Üyeleri, Ahmet Demirbilek ve İsmail Dursun Kuzucu katıldı. Milli Eğitim Bakanlığı okul yöneticilerinin çoğunun yerlerini değiştirmeyi planlıyor. Düzenlemeyle birlikte 39 bin idarecinin görev yerleri değiştirilecek. İdarecilikte dört yıldan fazla kıdemi bulunan müdür ve müdür yardımcılarının görev yerleri değiştirilirken dört yılın altında tecrübesi bulunanlar hakkında kararları ise bulundukları ilin valileri veya milli eğitim müdürleri verecek.

Okul müdürlerinin tedirgin olduğunu ifade eden MHP İl Başkanı Seyit Ahmet Göçer, "Okul müdürleri, müdür başyardımcıları ve müdür yardımcıları artık 'asaleten değil görevlendirme' şeklinde çalışacaklar. Okul müdürleri, 'İl Milli Eğitim Müdürünün teklifi valilik oluru' ile görevlendirilecek. Müdür başyardımcıları ve müdür yardımcıları; okul veya kurum müdürünün inhası (önerisi) ve il milli eğitim müdürünün teklifi üzerine valilik oluru ile görevlendirilecek. Görevlendirmeler dört yıl ile sınırlı olacak. Görevlendirmeler 'özlük hakları, atama ve terfi yönünden kazanılmış hak' doğurmayacak. Okul ve kurum müdürü, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı olarak görev yapanlardan görev süresi dört yıl ve daha fazla olanların görevi, 13 Haziran 2014 tarihinde 'başka bir işleme gerek kalmaksızın' görevleri sona erecek." dedi.

MEB Kanunu'nda okul yöneticileri açısından getirilen değişikliğin yaklaşık 40 bin MEB yöneticisini zor durumda bırakacağını ifade eden Göçer, sözlerini şöyle tamamladı: "Yıllarını okul yöneticiliğine vermiş insanlara birden öğretmenliğe döndürülmesinin yarardan çok zarar getireceğini söylemek için kahin olmaya gerek yok. Böyle bir durum on binlerce okul yöneticisinin hem maddi hem manevi açıdan olumsuzluk yaşaması anlamına geliyor. Bu durum karşısında sudan çıkmış balık durumuna düşen okul yöneticileri isyan noktasına geldi."

Vali Ali Kolat ise İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile konuyu görüşeceğini söylemekle yetindi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×