Melis'e ilik nakli bu gece veya yarın yapılacak

Ege Üniversitesi Hastanesi'nde tedavi gören ve bugün ilik nakli olması beklenen 8 yaşındaki Melis Akbaş'a uygun iliğin, Almanya'dan henüz İzmir'e gelmediği öğrenildi.

Melis'e ilik nakli bu gece veya yarın yapılacak
19 Aralık 2013 Perşembe 13:53

Ege Üniversitesi Hastanesi'nde tedavi gören ve bugün ilik nakli olması beklenen 8 yaşındaki Melis Akbaş'a uygun iliğin, Almanya'dan henüz İzmir'e gelmediği öğrenildi. Tülay Aktaş Onkoloji Hastanesi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Savaş Kansoy, yurtdışında bulunan donörden sağlanan kemik iliği kök hücre ürününün, bu akşam veya yarın hastanelerine ulaşacağını söyledi.

Uygun iliğin gelmesinin ardından hastaya uygulanacağını ve üç hafta tutmasını bekleyeceklerini kaydeden Prof. Dr. Kansoy, "Bu süreç bizim için oldukça önemli. Tabii diğer yaptığımız transplantasyonlardan bir farkı olmayan, standart bir prosedür uyguluyoruz. Bizim için diğer nakillerden farkı yok. Bu akşam veya yarın öğleden sonra gelecek, gelir gelmez de ürünü hastaya uygulayacağız." dedi. Bulunan iliğin, kan verir gibi kateter aracılığıyla vücuda geçeceğini belirten Kansoy, "Melis'in durumu çok iyi. Genel durumu, morali iyi. Sadece ürün gelecek ve onu vereceğiz. Bundan sonraki süreç önemli. Kemik iliğinin tam tutması önemli bir süreç, o süreyi geçirmeyi bekliyoruz. Üç hafta sonra durum belli olacak." şeklinde konuştu. Savaş Kansoy, iliğin hangi uçakla geleceğini henüz kendilerinin de bilmediğini belirtti.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×