Melikşah, girişimcilik ve performansta üç sıra yükseldi

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’nun (TÜBİTAK), üniversitelerin girişimcilik ve yenilikçilik performanslarına göre sıraladığı 'Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi' açıklandı. Melikşah Üniversitesi sıralamada üç...

Melikşah, girişimcilik ve performansta üç sıra yükseldi
04 Temmuz 2014 Cuma 17:43

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’nun (TÜBİTAK), üniversitelerin girişimcilik ve yenilikçilik performanslarına göre sıraladığı 'Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi' açıklandı. Melikşah Üniversitesi sıralamada üç basamak yükseldi.

TÜBİTAK’ın ilk kez 2012’de hazırladığı Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi, üniversiteleri girişimcilik ve yenilikçilik performanslarına göre sıralayarak, üniversiteler arası girişimcilik ve yenilikçilik odaklı rekabetin artmasına, böylelikle girişimcilik ekosisteminin gelişmesine katkı sağlıyor.

Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi ile üniversiteler, bilimsel ve teknolojik araştırma yetkinliği, fikri mülkiyet havuzu, işbirliği ve etkileşim, girişimcilik ve yenilikçilik kültürü ile ekonomik katkı ve ticarileşme boyutları altında 23 göstergeye göre sıralandı. 23 göstergeden oluşan endeks kapsamında yaklaşık 900 bin hücrelik veri seti 6 aylık yoğun bir çalışma sonunda toplandı ve çeşitli kontrollere tabi tutularak değerlendirmeye alındı.

Bu sene üçüncüsü açıklanan endeks çalışmalarına YÖK ve TÜİK’in yanı sıra Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TPE, Kalkınma Bakanlığı, TÜBA, TTGV, KOSGEB ve üniversiteler katkı sağladı.

144 ÜNİVERSİTE DEĞERLENDİRMEYE ALINDI

Endeks kapsamında 50 ve üzeri öğretim üyesi olan 144 üniversite hesaplamaya dahil edildi. Bu yıl, ilk 10’a bir yeni üniversite dâhil olurken, ilk 10’daki 8 üniversitenin yeri bir önceki döneme göre değişiklik gösterdi. Aynı şekilde ilk 20’ye 2; ilk 50’ye 4 yeni üniversite dâhil oldu. Geçen yıl açıklanan endekste 40’ıncı sırada yer alan Melikşah Üniversitesi, bu yıl 3 basamak yükselerek 37’inci sırada yerini aldı. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×