Erciyes’te 'Vatan Sevgisi' yürüyüşü gerçekleştirildi

Kayseri Valisi Orhan Düzgün, ortaokul öğrencilerinin 1915 yılında cephane götürdükleri cepheden dönerken çoğunluğu donarak ölen öğrencilerin anısına Erciyes’te düzenlediği “Vatan Sevgisi Yürüyüşü” programına katıldı.

Erciyes’te 'Vatan Sevgisi' yürüyüşü gerçekleştirildi
20 Şubat 2014 Perşembe 20:28

Kayseri Valisi Orhan Düzgün, ortaokul öğrencilerinin 1915 yılında cephane götürdükleri cepheden dönerken çoğunluğu donarak ölen öğrencilerin anısına Erciyes’te düzenlediği “Vatan Sevgisi Yürüyüşü” programına katıldı.

Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği ile Özel Tekden Koleji tarafından organize edilen etkinliğe katılmak üzere Erciyes’e gelen Vali Düzgün’ü ellerinde Türk bayrağı dalgalanan, 1. Dünya Savaşı döneminin kıyafetleri uyarlanan ve kafalarında fes bulunan öğrenciler sevgi gösterileriyle karşıladı.

Şehit aileleri ve yakınları başta olmak üzere Melikgazi Kaymakamı Erkaya Yırık ve İl Emniyet Müdürü Mustafa Aydın, İl Jandarma Komutan Vekili Albay Taşkın Keleş ile çok sayıda protokol mensubunun yanı sıra öğrenci ailelerinin ilgi gösterdiği program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Kahramanlık ile vatan sevgisi konularının işlendiği şiirlerin öğrenciler tarafından okunmasının ardından 6. sınıflardan oluşan 120 öğrenci senaryo gereği ellerinde erzak ve cephanelerle Erciyes Dağı’nın zirvesine doğru yürüyüşe geçti. Bir süre yürüdükten sonra temsili cephedeki Türk askerlerine cephaneleri teslim eden öğrenciler, dönüş yolunda zor kış şartları ve savaş koşullarına karşı mücadele verdi. Yine öğrencilerin oluşturduğu gözü yaşlı anne ve babaların endişe içerisindeki bekleyişleri çocuklarının karlar arasında gözükmesiyle son buldu. Ancak, 120 çocuktan sadece 40’ının geri dönmeyi başarabilmesi, 40 çocuktan da sadece 22’sinin hayatta kalabilmesi temsili yürüyüşü takip edenleri duygulandırdı.

Cepheden dönen öğrencileri Vali Düzgün ve beraberindekiler ayakta karşıladı. Öğrencilerin ellerindeki Türk Bayrağı’nı öperek teslim alan Vali Düzgün, öğrencileri kahramanlıklarından ve cesaretlerinden dolayı tebrik etti. Öğrenciler tarafından hazırlanan “Vatan İçin” adlı oyunun sahnelenmesinin ardından kahramanlık türküleri de yine öğrenciler tarafından seslendirildi.

Vali Düzgün, programın sonunda yaptığı konuşmada, anlamlı bir program hazırladıkları için öğrencilere, Tekden Okullarına ve Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği’ne teşekkür etti.

Bu tür etkinliklerin özellikle öğrenciler açısından son derece önemli olduğuna değinen Vali Düzgün, “Öğrencilerimizin ders müfredatlarında da bulunan tarihe ilişkin önemli olayları yaşayarak öğrenmeleri daha etkili olmaktadır. İnsan unutur. En unutamadığımız olaylar çocukluk döneminde yaşadığımız acı ve tatlı hatıralardır. Bugün burada son derece başarıyla gerçekleştirilen temsil ile çocuklarımız her şart ve koşulda Vatan ve Bayrak kavramlarını el üstünde tutacaklarını gösterdiler” diye konuştu.

Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Başkanı Ali Yavuz ile Tekden Koleji Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Tekden de, şehitlerin anısına öğrenciler tarafından sahip çıkılmasının önemini belirterek, vatan uğruna şehit olmanın önemini ve kutsallığını anlattılar.

Program, öğrencilere yönelik düzenlenen “Şehit 120 Çocuğa Mektup” adlı yarışmada dereceye girenlere ödüllerinin verilmesiyle sona erdi.


CİHAN

Erciyes’te 'Vatan Sevgisi' yürüyüşü gerçekleştirildi


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×