Bursa’da okullar satrançla buluşuyor

Büyükşehir Belediyesi’nin Bursa’da eğitim gören çocukları satranç ve sporla buluşturma projesi, Fethiye İlköğretim Okulu’yla start aldı. ‘Bursa’da Okullar Satrançla Buluşuyor’ adlı proje çerçevesinde, Fethiye İlköğretim Okulu’ndaki...

Bursa’da okullar satrançla buluşuyor
07 Haziran 2014 Cumartesi 12:23

Büyükşehir Belediyesi’nin Bursa’da eğitim gören çocukları satranç ve sporla buluşturma projesi, Fethiye İlköğretim Okulu’yla start aldı. ‘Bursa’da Okullar Satrançla Buluşuyor’ adlı proje çerçevesinde, Fethiye İlköğretim Okulu’ndaki 8 ana sınıf, 10 birinci sınıf ve 9 ikinci sınıf öğrencisi toplam 400 çocuğa satranç takımı hediye edildi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, toplamda 50 bin öğrenciye satranç takımı dağıtarak, Bursa’daki tüm öğrencileri satranç sporuyla tanıştıracaklarını söyledi. Hedeflenen yola Fethiye İlköğretim Okulu’yla başladıklarını belirten Başkan Altepe, projeden Bursa’da eğitim gören tüm ana sınıf, birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencilerinin yararlanacağını ifade etti. Fethiye İlköğretim Okulu’ndan başlatılan proje, periyodik olarak diğer okullara da yansıyacak.

Başkan Altepe, projeyle Bursa’nın sporcu sayısını 10 kat artırmayı hedeflediklerini belirtti. Şu anda Büyükşehir Belediyespor’a bağlı 6500 sporcunun olduğunu ve bu rakamı ‘Bursa’da Okullar Satrançla Buluşuyor’ projesiyle en az 10 kat artırmayı planladıklarını vurgulayan Başkan Altepe, 100 bin sporcuya ulaşmak istediklerini anlattı. Örnek sporlardan biri olan satrancın insan zihnini çalışmaya sevk ettiğini, hızlı ve doğru karar vermeye yaradığını, çocuk gelişimine büyük katkı sağladığını belirten Başkan Altepe, “Bu spor sayesinde çocuklarımız hem sporcu olacaklar hem de kendilerini geliştirecekler. Türkiye Satranç Federasyonu da büyük bir kaynağa kavuşmuş olacak. Bursa’daki sporcu sayımız da 10 kat artacak” diye konuştu.

İl Milli Eğitim Müdür Vekili Mustafa Bilici ise, Bursa’nın, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe sayesinde sporda çağ atladığını söyledi. Başkan Altepe’nin belediye kaynaklarını spor ve eğitim için seferber ettiğini, onlarca okulun Büyükşehir Belediyesi sayesinde kapalı spor salonuna kavuştuğunu hatırlatan Bilici, Bursa’da eğitim gören çocukların geleceğini olumlu yönde etkileyecek proje nedeniyle Başkan Altepe’ye teşekkürlerini iletti.

Türkiye Satranç Federasyonu Genel Koordinatörü Erhan Üsküdarlı da, satranç sporunun Başkan Altepe’nin bu projesiyle güç kazanacağını, güçlü bir altyapıya kavuşacağını söyledi. 2009 yılında dünyanın en iyi takımının Bursa’da Büyükşehir Belediyesi’nce ağırlandığını kaydeden Üsküdarlı, federasyona hayat verecek olan ve diğer belediyelere de örnek olması gereken ‘Bursa’da Okullar Satrançla Buluşuyor’ projesi nedeniyle Başkan Altepe’ye teşekkür etti.

Fethiye İlköğretim Okulu’ndaki satranç takımı dağıtım töreninde, Osmangazi İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Kaya ve Okul Müdürü Serkan Demirci de birer konuşma yaptı. Başkan Altepe’ye, öğrenciler çiçek takdim etti. Başkan Altepe, konuşmasının ardından 2-G Sınıfı öğrencisi Ömer Faruk Küçük’le mini bir satranç maçı gerçekleştirdi.

CİHAN

Bursa’da okullar satrançla buluşuyor


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×