Bombacıyı serbest bırakan hakime inceleme

Suç makinesi teröristi serbest bırakarak kaçmasını sağlayan Şırnak Hakimi A. Ö. hakkında HSYK tarafından inceleme başlatıldı. Serbest bırakılan terörist hakkında ise yeniden yakalama kararı çıkarıldı; ancak terörist bulunamıyor.

Bombacıyı serbest bırakan hakime inceleme
06 Nisan 2016 Çarşamba 08:08

 

Hakkında 9 ayrı suçtan arama kararı bulunan terörist Ahmet U.’yu serbest bırakan skandal karara imza atan Şırnak Hakimi A.Ö.’nün, FETÖ’cü polis Zeki Güven’in eşi ile yakın ilişkide olduğu belirlendi. Teröristi salıvererek kaçmasını sağlayan hakim A.Ö.’nün Ermeni asıllı dayısı hakkında PKK/KCK lehine çalışmaktan dolayı işlem yapıldığı da ortaya çıktı. A.Ö.’nün serbest bıraktığı terörist için üst mahkeme sıfatıyla Siirt Sulh Ceza Hakimliği itirazda bulundu. Üst mahkeme Ahmet U. için yeniden yakalama kararı çıkarttı ancak teröristin çoktan kaçtığı belirlendi. Şehit haberlerinin arttığı günlerde basında çıkan skandal serbest bırakma haberlerini ihbar kabul eden HSYK, Şırnak Hakimi A.Ö. için inceleme başlattı.

HDP’Lİ VEKİL KAÇIRDI

Şırnak Sulh Ceza Hakimi A.Ö., bombalama başta olmak üzere 9 ayrı suçtan arama kararı bulunan Ahmet U.’yu “Suç işlemeyeceğine dair vicdani kanaat” gerekçesiyle serbest bıraktı. Terörist Ahmet U.’nun serbest bırakıldıktan sonra HDP Şırnak milletvekili Leyla Birlik tarafından karşılandığı ve Silopi’ye kaçırıldı.

Bombacı teröristi serbest bırakan Şırnak hakimi A.Ö.’nün FETÖ soruşturması kapsamında tutuklu bulunan eski Şırnak Emniyet Müdür Yardımcısı Zeki Güven ile irtibatlı olduğu belirtildi. Zeki Güven ve A.Ö’nün ailecek görüştükleri ve samimi oldukları belirlendi. Ayrıca A.Ö.’nün Ermeni asıllı dayısı Z.K.’nın PKK/KCK’ya yakınlığı ile tanındığı ve faaliyetleriyle ilgili kayıtlar bulunduğu belirtildi. Hakimin dayısı K.Y.’nin terör örgütüne yardım ve yataklık ettiği, diğer dayı A.Y.’nin de PKK’nın Ağrı milisi olduğu, terör örgütüne yardım ve yataklık ettiği için hapis yattığı ortaya çıktı. Şırnak Hakimi A.Ö. tarafından serbest bırakılan, Ahmet U. hakkında istihbarat birimlerine gelen ihbarlar da teröristin bombacı olduğu şüphesini arttırıyor . Ahmet U.’nun geçtiğimiz ay 73 AH ... plakalı araçla 3 km kablo taşıdığı ihbarında bulunulmuştu. Terör örgütü son zamanlarda yaptığı mayınlı tuzaklamalarda uzunluğu kilometreleri bulan kablolar kullanıyor. Bu kablolar aracılığıyla uzaktan mayınlar patlatılıyor. Görgü tanıkları da Ahmet U.’nun örgütünün üyesi olduğunu güvenlik birimlerine doğruladı. Ahmet U. Hakkında yürütülen 2016/235 sayılı soruşturma kapsamında tanıklığına başvurulan bir kişi şüphelinin kaleşnikof silahla aktif olarak örgüt saflarında yer aldığını, tim elebaşısı olduğunu ve YDGH elemanlarına silah dağıttığını anlattı.

Güvenlik birimleri,serbest bırakıldıktan sonra kayıplara karışan Ahmet U.’nun yeni bombalama eyleminde bulunmasından endişe ediyor.

Kaynak: Star Gazetesi


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×