BİGACEM’den yolsuzluk haberi yaptığı için hedef gösterilen gazeteciye destek

Bitlis Gazeteciler Cemiyeti (BİGACEM) Bitlis’te gazetecilik yapan ve geçtiğimiz günlerde yaptığı yol ihalesinde ki yolsuzluk haberiyle hedef gösterilen Gazeteci Sinan Aygül’e destek açıklamasında bulundu.    Yaptığı...

BİGACEM’den yolsuzluk haberi yaptığı için hedef gösterilen gazeteciye destek
13 Haziran 2014 Cuma 18:58

Bitlis Gazeteciler Cemiyeti (BİGACEM) Bitlis’te gazetecilik yapan ve geçtiğimiz günlerde yaptığı yol ihalesinde ki yolsuzluk haberiyle hedef gösterilen Gazeteci Sinan Aygül’e destek açıklamasında bulundu.

    Yaptığı yazılı açıklamayla, yaptığı yolsuzluk haberiyle Gazeteci Sinan Aygül’ün bazı kesimlerce hedef gösterilmesine tepki gösteren BİGACEM, gazetecilerin kamu görevi yaptıklarını, yaptıkları görev neticesinde ise toplumu ve komu oyunu doğru bilgilendirmek mükellef olduklarını belirtti.

    Yapılan haberlere komplovari bir yaklaşımla tepki gösterilmesini kamuoyunun bilgilenme, haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkına yöneltilen bir saldırı olarak değerlendirilen BİGACEM, yazılı açıklamada şunlara yer verdi: “Demokrasinin egemen olduğu bir ülkede, gerçeklerin belgelere dayalı olarak haberleştirilmesine bile bu kadar tahammülsüz olunmasını ve iftiralarla karşılık verilmesini üzüntüyle karşılıyoruz. Genel anlamda basın özgürlüğünün sorunlu olduğu bir ülkede yaşıyoruz ancak Bitlis yerelinde özellikle bu arkadaşımızın sık sık bu tarz yönelimlere maruz kalması dikkat çekiyor. Meslektaşımızın yaptığı haberlerle, Tatvan'da yaşanan menfur bir saldırı arasında nasıl ilişki kurulabildiğini anlamış değiliz. Bunu iyi niyetten uzak zorlama bir isnat ve meslektaşımıza karşı komplo amacı taşıdığını düşünüyoruz.”

    "MESLEKTAŞIMIZIN ARKASINDAYIZ"

    BİGACEM açıklamasında son günlerde Bitlis'te yaşanan olaylara değinilerek "Meslektaşımız ve üyemiz Sinan Aygül Bitlis kamuoyunu yakından ilgilendiren bir konuyu, tamamen belgelere dayanarak, haberleştirmiştir. Kamuoyunu bilgilendirme kaygısı dışında bir amaç taşımayan haberlerinden dolayı önce meslektaşımıza davalar açılmış, açılan davalar lehine sonuçlanınca da gazeteci arkadaşımız bu kez de iftiralarla sindirilmeye çalışılmıştır. Bunun en temelde halkın bilgi edinme ve aydınlanma hakkına karşı işlenmiş bir suç olduğunu düşünüyoruz. Bu anlamda meslektaşımızı yalnız bırakmıyor, hem hukuki hem de mesleki anlamda meslektaşımızın yanında olacağımızın bilinmesini istiyoruz." denildi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×