Baro Başkanı İlhan: Başbakan'ın sözleri mahkemeyi yönlendirmeye yöneliktir

Denizli Barosu Başkanı Müjdat İlhan, Taraf Gazetesi yazarı Mehmet Baransu hakkında MİT, MGK ve Başbakanlık'ın ayrı ayrı suç duyurusunda bulunmasının ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, "Eğer yargı görevini yapmıyorsa yargı da Anayasa suçu işlemekt.

Baro Başkanı İlhan: Başbakan'ın sözleri mahkemeyi yönlendirmeye yöneliktir
09 Aralık 2013 Pazartesi 19:38

Denizli Barosu Başkanı Müjdat İlhan, Taraf Gazetesi yazarı Mehmet Baransu hakkında MİT, MGK ve Başbakanlık'ın ayrı ayrı suç duyurusunda bulunmasının ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, "Eğer yargı görevini yapmıyorsa yargı da Anayasa suçu işlemektedir." şeklindeki ifadelerinin, mahkemeyi yönlendirmeye yönelik olduğunu iddia etti. İlhan, "Hiçbir yürütme organı, yasama ve yargı organına bu anlamda tahakküm oluşturacak şeyler söyleyemez." diye konuştu.

Hukuka karşı tavrın bumerang gibi olduğunu, bir gün kendi adına menfaat oluşturmak isteyenlere geri dönebileceğini söyleyen İlhan, "Temel hak ve özgürlükler konusunda belirlenmiş özgürlüklerde hak ihlâli geçekleşirse kimin hakkının ihlâl edildiğine bakılmaksızın, hukuka uygun hale getirilmesi lazımdır. Türkiye’de en son süreçte yaşananlara bakıldığında, kendi adına menfaat sağlanan hukuka aykırı eylemler ödüllendirilirken yine hukuka aykırı olduğu yasalarla belirtilen aynı tür eylemlerin, hukukun emrettiği şekilde cezalandırılması isteniyor." dedi. Baransu’nun daha önce de benzeri belgeleri yayınladığını belirten Baro Başkanı İlhan, "O belgeleri yayınlamak önceden de suçtu. Bu önceden suç değildi de şimdi mi suç oldu? Aynı belgeler mahkeme ara kararınca MGK'dan istendi. Bu belgeler gönderilseydi gazete manşetlerinde yayınlanmayacak, bizzat mahkeme dosyasının içine girecekti ama gönderilmedi." şeklinde konuştu. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×