PKK'nın 'Ege planı' Nusaybin'de ele geçirildi

PKK'nın İzmir ve civarında ses getirecek eylemler yapma girişimi, teröristlerin yakalanmasıyla önlendi

PKK'nın 'Ege planı' Nusaybin'de ele geçirildi
21 Haziran 2016 Salı 15:54

PKK'nın, geçen yıl mart ayından bu yana oluşturmaya çalıştığı Ege yapılanmasının, iki ay önce Mardin'in Nusaybin ilçesindeki operasyonda ele geçirilen kroki ve notlar sayesinde büyük oranda çökertildiği belirtildi.

Edinilen bilgiye göre, Nusaybin'de terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonlarda iki ay önce örgüt üyelerinin etkisiz hale getirildiği evde yapılan aramada bazı kroki ve notlar bulundu.

Örgütün batı illerine yaymaya çalıştığı eylem planları olduğu anlaşılan kroki ve notlar, "acil" koduyla İzmir Cumhuriyet Başsavcılığına iletildi. Soruşturma başlatan İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Okan Bato'nun talimatıyla harekete geçen güvenlik güçleri, Çiğli ve Gaziemir ilçelerinde operasyon yaptı.
Ekipler, Çiğli, Gaziemir ve Konak'ta toprağa gömülü 8 av tüfeği ile 17 kilogram patlayıcı ele geçirdi. Ayrıca, teröristlerin sığınak olarak kullandığı, Buca Kaynaklar bölgesindeki ormanlık alanda ve Kemalpaşa Nif Dağı'nda 5 mağara bulundu.

Av tüfeklerinin, kentte infiale yol açmak amacıyla kahvehane ve dernek binalarına yönelik ses getirici eylemlerde kullanılmasının planlandığı ileri sürüldü.
Örgütün batıda özellikle av tüfeklerini tercih etmesinin dikkati çekici olduğu belirtildi.

KROKİ VE NOTLARDA TARİF EDİLMİŞ

Çiğli ilçesinde Egekent Mahallesi'ndeki spor tesisleri ve çocuk parkının yanında gömülü bulunan av tüfeklerinin yerinin, ele geçirilen kroki ve notlarda nokta olarak tarif edildiği öğrenildi.

Notta "Tesis durağından indiğinde parkı 20 metre geçiyorsun, istinat duvarları çıkıyor. Birinci duvar değil, ikinci duvarın dibinden, iki duvar arasında tabela var. (İçeriye girmek yasaktır). Gömme ikinci duvarın sonunda, tel örgünün başladığı yerde. Direğin bitişiğinin arkasında ağaç var. Gömme. (5.3.2015’te) Fuat tarafından yapıldı. 5 otomatik tüfek, yüz mermi. (2000 dolar verildi)" ifadelerinin yer aldığı kaydedildi.

Konak ilçesi Basmane semtinde 8 Mayıs'ta toprağa gömülü 17 kilogram patlayıcının ele geçirildiği operasyon da bu notlar sayesinde gerçekleştirildi. Operasyon kapsamında örgütün dağ kadrosundan 2 teröristin aralarında olduğu 9 şüpheli tutuklandı.

Ayrıca, aynı kroki ve notlardan hareketle düzenlenen operasyonlarda şubat ayında Kemalpaşa Jandarma Komutanlığına yönelik roketatarlı saldırı ile mart ayında jandarma aracına ateş açılmasıyla ilgili 7 kişi tutuklandı.

Aramalarda Kemalpaşa Nif Dağı ve Buca Kaynaklar bölgesinde teröristlerin barınma amaçlı kullandığı 5 mağara bulundu.

Bölgedeki arama tarama faaliyetlerinde teröristlerin varillere koyarak toprağa gömdükleri tüp, çakmak gazı, çengelli iğne, pil, tıraş köpüğü ve bıçağı, çorap, boyunluk, sargı bezi, makas, ip ve konserve gibi yaşam malzemeleri de ele geçirildi.

Örgütün İzmir ve civarında ses getirecek eylem girişiminin, toprağa gömülü silah ve patlayıcıların bulunması ve teröristlerin yakalanmasıyla önlendiği, sözde Ege Bölgesi yapılanmasının büyük oranda çökertildiği belirtildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×