Zirve Yayınevi cinayetlerine ilişkin dava

- Malatya'daki Zirve Yayınevi'nde biri Alman uyruklu 3 kişinin öldürülmesine ilişkin davanın 112. duruşması başladı

Zirve Yayınevi cinayetlerine ilişkin dava
31 Mayıs 2016 Salı 13:58

MALATYA (AA) - Malatya'daki Zirve Yayınevi'nde biri Alman uyruklu olmak üzere, 3 kişinin boğazının kesilerek öldürülmesine ilişkin davanın 112. duruşması başladı.

Malatya 1. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, tutuksuz sanıklar emekli Albay Mehmet Ülger, Binbaşı Haydar Yeşil, İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Ruhi Abat ile Murat Göktürk, Abdullah Atılgan, Mehmet Çolak, Levent Ercan Gelegen, Hüseyin Yelki ve adli kontrol kararıyla elektronik kelepçe takılan sanıklar, Emre Günaydın, Abuzer Yıldırım ve Salih Gürler, hazır bulundu.

Elektronik kelepçe takılan sanıklardan Hamit Çeker Elbistan, Cuma Özdemir ise Darende Adliyesinden video konferans sistemiyle duruşmaya katıldı.

Mahkeme Başkanı Vedat Koç, Emniyet Genel Müdürlüğünün, davanın hem tanığı hem de sanığı İlker Çınar'ın yurt dışı yasağının devam ettiğini mahkemeye bildirdiğini, Çınar'ın HSKY Müfettişine şikayetçi sıfatıyla verdiği ifadenin de kendilerine ulaştığını kaydetti.

Duruşmada, sanıkların esas hakkındaki savunmalarının alınmasına devam edildi.

Tutuksuz sanıklardan Hüseyin Yelki ve Murat Göktürk ile sanıklar Hamit Çeker ve Cuma Özdemir, daha önce yaptıkları savunmaları tekrarladıklarını belirtti.

Tutuksuz sanıklardan Mehmet Çolak da tutuklanmasında tanıklık ve gizli tanıklık yapanlarla tutuklandığı dönemde görev yapan mahkeme başkanları, başkan yardımcıları, cumhuriyet savcıları ve emniyet görevlileri hakkında suç duyurusunda bulunduğunu bildirdi.

Çolak, davanın tanığı ve sanığı İlker Çınar'ın tutuklanmasını talep etti.

Tutuksuz sanıklardan Abdullah Atılgan da kendisine yöneltilen suçlardan ayrı ayrı beraatini talep ederek, kendisine uygulanan yurt dışı yasağının kaldırılmasını istedi.

Davanın hem tanığı hem de sanığı İlker Çınar'ın tutuklanması talebinde bulunan Atılgan, tutuklandığı sırada görevde olan kolluk ve adli görevlileri hakkında suç duyurusunda bulunduğunu ifade etti.

Atılgan, bir gazetenin e-posta adresine Zirve Yayınevi cinayetiyle ilgili sözde bir ihbar gittiğini ve bunun üzerine sanık yapıldığını iddia ederek, "Bugüne kadar ortada olmayan bir mail ve ortada olmayan bu mailin içeriği hakkında araştırılması için savcılığa sunulan dilekçeyle bu davaya sanık yapıldım. Gazeteye geldiği iddia edilen bu sözde mailden güvenlik güçleri ve istihbarat birimlerinin bile haberi yokken talepte bulunanların nasıl haberi oldu diye kendi kendime sormadan edemiyorum. Bu konu hakkında da araştırma yapılmasını talep ediyorum." diye konuştu.

Tutuksuz sanıklardan Abuzer Yıldırım da cinayeti işlemediği halde cinayeti işleyenlerle aynı konuda suçlandığını belirterek, bunu doğru bulmadığını savundu.

Duruşma, verilen aranın ardından, devam edecek.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×