Zimbabve'deki hükümet karşıtı gösteriler

- Polis, başkent Harare'de 1 aylık gösteri yasağı ilan etti

Zimbabve'deki hükümet karşıtı gösteriler
13 Eylül 2016 Salı 21:18

HARARE (AA) - Zimbabve'nin başkenti Harare'de polis, gösterileri 1 aylığına yasakladı.

Emniyet tarafından yayınlanan bildirimde, sokak gösterileri ve törenlerin 1 ay boyunca geçici olarak yasaklandığı belirtildi.

Zimbabve Yolsuzlukla Mücadele Görev Gücü Sözcüsü Ester Chirinda, yasağın anayasa aykırı olduğunu ve konuyu mahkemeye taşıyacaklarını söyledi.

Polisin, 2 Eylül'de 2 hafta süreyle getirdiği gösteri yasağı Yüksek Mahkeme tarafından anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle iptal edilmişti.

Muhalefetin Harare'de 26 Ağustos'ta düzenlediği gösteride, seçim sisteminin reform edilmesini talep eden göstericilere polis, biber gazıyla müdahale etmiş ve göstericileri dövmüştü.

Devlet Başkanı Robert Mugabe, protestoların devam etmesine izin veren Yüksek Mahkeme yargıçlarını pervasızlıkla suçlamıştı.

Zimbabve'de 36 yıldır iktidarda olan Robert Mugabe, kötüleşen ekonomi, yolsuzluk iddiaları ve insan hakları ihlalleri suçlamalarıyla karşı karşıya bulunuyor. Son birkaç aydır ekonomik ve siyasi problemlerden kaynaklanan protesto gösterilerine sahne olan ülkede, muhalifler, Mugabe'nin görevi bırakmasını istiyor.


Etiketler; #Zimbabve

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×