Yüksekova ve Cizre'nin il olmasını içeren kanun tasarısı

- Hakkari'nin Yüksekova ile Şırnak'ın Cizre ilçesinin il olmasını içeren kanun tasarısının TBMM Başkanlığına sunulması, bu ilçelerde yaşayan vatandaşlarca memnuniyetle karşılandı - Cizreli vatandaşlardan Abdulkahar Akalın: - "Cizre'nin il olmasına çok memnun olduk. Daha önce olması lazımdı ama bugüne kısmet oldu. Cumhurbaşkanımıza, hükümetimize çok teşekkür ederiz" - Esnaf Bedirhan Kömür: - "Hükümetin aldığı bu kararı destekliyorum. İş imkanları açılır" - Yüksekovalı esnaf Mustafa Demirdağ: - "Yüksekova gelişime açık bir kent. Her şey çok daha güzel olacak" - İşçi Kerem Ertaş: - "Yüksekova'nın il olması çok sevindirici. İş olanakları artacak, işsizlik oranı düşecek"

Yüksekova ve Cizre'nin il olmasını içeren kanun tasarısı
02 Ağustos 2016 Salı 15:19

ŞIRNAK/HAKKARİ (AA) - Hakkari'nin Yüksekova, Şırnak'ın da Cizre ilçesinin il olmasını içeren kanun tasarısının TBMM Başkanlığına sunulması, her iki ilçede heyecan uyandırdı.

Hakkari'nin "Çölemerik", Şırnak'ın "Nuh" adıyla ilçeye dönüştürülmesi, Yüksekova ve Cizre'nin il olmasını içeren kanun tasarısının TBMM Başkanlığına sunulduğunu öğrenen bu ilçelerde yaşayan vatandaşlar memnuniyetlerini dile getirdi.

- Yılların özlemi sona eriyor

Tarihi boyunca Mezopotamya'nın en önemli şehirleri arasında yer alan ve İslamiyet'in gelişi ile "yarımada" anlamına gelen Cezire adı verilen, Cumhuriyet döneminde ise ismi Cizre olarak değiştirilen ilçe, 1990 yılına kadar Mardin'e bağlı kaldı. 16 Mayıs 1990'da Siirt'in ilçesi olan Şırnak'ın vilayet yapılmasıyla Mardin'den ayrılarak Şırnak'a bağlanan ancak yıllardır il olma özlemi çeken Cizre'de yaşayan vatandaşlar, o dönem bu karardan duydukları memnuniyetsizliği düzenledikleri protesto eylemleriyle dile getirmişti.

Cizre, ilçe olmasına rağmen nüfus bakımından Şırnak'ı ikiye katlıyor. Cizre'de 132 bin 857, Şırnak'ta ise 61 bin 335 kişi yaşıyor. Cizre'de 104 okulda 41 bin 127 öğrenci, Şırnak'ta ise 102 okulda 27 bin 490 öğrenci eğitim öğretim görüyor.

Şırnak, yapımı önceki yıl tamamlanan Şerafettin Elçi Havalimanı'na 55 kilometre, Cizre ise 15 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Sınır kapısına olan yakınlığı, iklim koşulları ve ovada bulunması gibi coğrafi konumuyla Şırnak'a oranla daha avantajlı olan Cizre, sanayileşme konusunda da önde yer alıyor. Cizre OSB'de 8 fabrika üretimde yer alırken, Şırnak OSB'de ise sadece 1 fabrika bulunuyor.

- Cizreliler mutlu

Cizreli Abdulkahar Akalın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçenin il olacağını duyduklarında mutluluk yaşadıklarını söyledi.

"Cizre'nin il olmasına çok memnun olduk. Daha önce olması lazımdı ama bugüne kısmet oldu. Cumhurbaşkanımıza, hükümetimize çok teşekkür ederiz." diyen Akalın, ilçe halkının karardan heyecan duyduğunu aktardı.

Esnaf Bedirhan Kömür, kararı desteklediklerini belirtti.

Cizre'nin nüfus ve ulaşım açısından il yapılmaya daha elverişli olduğunu ifade eden Kömür, Cizre'nin il olması ile yatırımların da artacağına inandıklarını aktardı.

Kömür, "Cizre ana bir yer olduğu için Silopi, İdil, Güçlükonak ve Şırnak'tan ulaşım kolay sağlanır." dedi.

Esnaf Zeki Özen, Cizre'nin il yapılmasının bölge açısından önemli olduğunu aktardı.

Cizre'nin il olmasının millete ve devlete yarar getireceğini dile getiren Özen, "Üniversite burada olacak dolayısıyla öğrenci ve memur sayısı da artacaktır. Fabrikalar açılacaktır." şeklinde konuştu.

Özen, Cizre'nin her bakımdan Şırnak'a göre daha gelişmiş olduğuna dikkati çekerek, karardan dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür etti.

Abdullah Gireson, Cizre'nin il olmayı hak ettiğini savunarak, kararın hayırlı olmasını diledi.

- "İl olmak Cizre'ye huzur, güven ve mutluluk getirir"

Kale Mahallesi Muhtarı Edip Aşut, kararı desteklediklerini kaydetti.

İl olmanın Cizre'nin hakkı olduğunu vurgulayan Aşut, şöyle konuştu:

"Bundan sonra tek istediğimiz huzur ve güvenlik. Barış istiyoruz. Kan dökülmesini istemiyoruz. Anneler ağlamasın istiyoruz. Cizre'nin il olması her bakımdan doğrudur. İl olmak Cizre'ye huzur, güven ve mutluluk getirir. İş imkanı artar, işsizlik azalır."

Esnaf Ümit Yığın, kararı güzel ve yerinde bulduklarını anlattı.

Cizre'nin il olmasının hayırlar getirmesini dileyen Yığın, tasarının, bölgenin ekonomik yönden kalkınmasını sağlayacağına inancını dile getirdi.

Yığın, Cizre'de fabrika ve üniversiteler açılması temennisini ifade ederek, "Gençlerimizin üniversite okumak için batıya gitmek yerine memleketinde okuması çok güzel olur. İnşallah bu konuda güzel adımlar atılır." dedi.

Ersan Kalaycı, kararın heyecan uyandırdığını belirtti.

Cizre'nin daha önce il olması gerektiğini anlatan Kalaycı, halkın karar üzerine büyük mutluluk duyduğunu söyledi.

Kalaycı, Cizre'de iş imkanlarının artması ümidini dile getirerek, "Böylece ilçedeki gençlerin işsizlik sorunu kalmayacak. Bütün halkımız için bütün bölgemiz için hayırlısı olsun. Bu haberi duymak bizleri mutlu etti." diye konuştu.

- Bölgenin ekonomik canlılığını elinde tutuyor

Bağlı bulunduğu Hakkari'ye 80 kilometre mesafede bulunan ve 117 bin nüfusuyla ilden yaklaşık 40 bin daha fazla olan Yüksekova, son yıllarda yapılan yatırımlarla bölgenin ekonomik canlılığını da elinde tutuyor.

Halkın genellikle hayvancılık ve ticaretle geçimini sağladığı ilçeye 53 köy ve 106 mezra bağlı. Önemli eğitim yatırımlarının da yer aldığı ilçede, 11'i lise olmak üzere 86 okul bulunuyor. Bu okullarda 33 bin öğrenci geleceğe hazırlanıyor. Hakkari'de ise 95 okulda 21 bin 694 öğrenci eğitim görüyor.

Doğu Anadolu Bölgesi'nin önemli yatırımlarından Yüksekova'daki Selahaddin Eyyubi Havalimanı, terör örgütü PKK'nın saldırılarına rağmen 102 milyon lira harcanarak 5 yılda tamamlanarak 26 Mayıs'ta hizmete girdi.

İlçede 55 bin metrekare alan üzerinde kurulan Yüksekova Devlet Hastanesi, 23 bin 740 metrekare kapalı alanda sağlık hizmet veriyor. 150 yatak kapasiteli hastanede 23 poliklinikte vatandaşlara şifa dağıtılıyor. Günlük yaklaşık 2 bin hastaya poliklinik hizmeti verilen sağlık merkezinde 4 odalı ameliyathane, 5 yataklı yoğun bakım birimi ve 10 yataklı diyaliz ünitesi bulunuyor.

- Karar, Yüksekova'da sevinç yarattı

Doğusunda İran, güneyinde Irak sınırı bulunan bölgenin önemli yerleşim yerlerinden Yüksekova'da vatandaşlar, ilçenin il yapılacak olmasından memnun.

Esnaf Mustafa Demirdağ, Yüksekova'nın coğrafi olarak il yapılmaya müsait olduğunu söyledi.

İlçenin İran ile sınır kapısı bulunduğunu hatırlatan Demirdağ, "Yüksekova gelişime açık bir kent. Her şey çok daha güzel olacak. Bu kararın esnaf açısından da çok verimli olacağını düşünüyorum. Yüksekova'nın geleceği daha iyi olacak." dedi.

Yüksekova'da işçilik yapan Kerem Ertaş, ilçenin il yapılacağını duyduklarında büyük bir heyecan yaşandığını belirtti.

Huzur ve barış da istediklerini ifade eden Ertaş, "Yüksekova'nın il olması çok sevindirici. İş olanakları artacak, işsizlik oranı düşecek." diye konuştu.

Vatandaşlardan Sezai Balin, karardan duydukları mutluluğu dile getirerek, ilçenin gelişime çok açık olduğunu sözlerine ekledi.
İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×