Yer altı şehrini kazdıkça tarih çıkıyor

- Nevşehir'de, daha önce İsa Peygamber'in göğe yükseldiğini tasvir eden fresklerin bulunduğu tarihi kiliseye ulaşılan yer altı şehrindeki arkeolojik kazı ve temizlik çalışmalarında kayadan oyma tarihi manastıra rastlandı - Nevşehir Belediye Başkanı Ünver: - "Son çalışmalarımız sırasında 5 veya 6. yüzyıla tarihlendirilebilen bir yer altı manastırına ulaştık" - "Çalışmalarımızı heyecanla yürütüyoruz. İleri aşamada dünyanın ve Türkiye’nin en ünlü restoratörleri burada görevlendirilecek. Buranın bir bölümü gelecek yıl turizme açılacak"

Yer altı şehrini kazdıkça tarih çıkıyor
19 Haziran 2016 Pazar 11:09

NEVŞEHİR (AA) - BEHÇET ALKAN - Nevşehir Belediyesince projelendirilen ve Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından gerçekleştirilen Nevşehir Kalesi ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Projesi uygulaması sırasında ortaya çıkan yer altı şehrindeki kazı ve temizlik çalışmalarında, Ortodokslar açısından önemli bulgular içeren tarihi kiliseden sonra kayadan oyma manastıra ulaşıldı.

Kent merkezinde bulunan ve üçüncü derece arkeolojik sit alanı ilan edilen Nevşehir Kalesi çevresindeki 11 mahalleyi içine alan 400 bin metrekarelik alandaki kazı ve temizlik çalışmaları devam ediyor.

Daha önce, İsa Peygamber'in göğe yükseldiğini tasvir eden fresklerin bulunduğu ve Ortodokslar açısından önemli bulgular içeren tarihi kiliseye ulaşılan yer altı şehrinde, bu kez de 5 veya 6. yüzyıla tarihlendirilebilen kayadan oyma manastıra rastlandı.

Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yer altı şehrindeki temizleme çalışmaları sırasında yeni alanlara ulaşılmasının, bilim adamlarını ve arkeologları heyecanlandırdığını söyledi.

Alanda ortaya çıkarılan verilerin, zaman zaman paylaşılması dolayısıyla çeşitli ülkelerden bilim adamı ve belgesel yapımcılarının sürekli bölgeyi ziyaret ettiklerini dile getiren Ünver, alandaki çalışmaların insanlık tarihi adına önemli sonuçlar ortaya çıkarabileceğine dikkati çekti.

Devam eden çalışmalar sırasında ulaşılan kayadan oyma tarihi manastırın kaba temizliğinin devam ettiğine işaret eden Ünver, "Son çalışmalarımız sırasında 5 veya 6. yüzyıla tarihlendirilebilen bir yer altı manastırına ulaştık. Kaba temizliğini yapıyoruz, hassas temizliği de yapılacak. Burada çeşitli eşyalara ulaşıyoruz bunları müzemize teslim ediyoruz." diye konuştu.

- "Alanın tamamını koruma altına aldık"

Temizlik çalışmalarının sürdüğü yer altı şehrinin çok geniş bir alanı kapsadığını ifade eden Ünver, alanın bir bölümünün gelecek yıl ziyarete açılacağını belirtti.

Ünver, bugüne kadar yapılan çalışmalarda bezirhaneler, su yolları, yaşam merkezleri, yer altı kilisesi ve eski orduların kullandığı at ahırlarının ortaya çıkarıldığını aktararak, şöyle devam etti:

"TOKİ ile alanda çalışmaya ilk başlanıldığında kimsenin orada bir yer altı şehri olduğuna dair fikri yoktu. Temizlik faaliyetleri başlayınca bu durum ortaya çıktı. Burası temizlendiğinde bezirhaneler, yaşam merkezleri, eski ordulara ait at ahırları, su yolları ve başka alanlarla insanlığa kazandırmış olacağız. Çalışmalarımızı heyecanla yürütüyoruz. İleri aşamada dünyanın ve Türkiye’nin en ünlü restoratörleri burada görevlendirilecek. Buranın bir bölümü gelecek yıl turizme açılacak. Alanın tamamını şu an koruma altına aldık, temizlenme süreci tamamlandıkça bölüm bölüm turizme kazandırılacak."

Yer altı şehrindeki çalışmaları yakından takip eden arkeolog Semih İstanbulluoğlu da ocak ayında orijinal fresklerin bulunduğu kilisenin ortaya çıkarılmasıyla yaşadıkları heyecanı şimdi kayadan oyma manastıra ulaşılmasıyla hissettiklerini dile getirdi.

Kazıda 5. yüzyıla ait olduğunu düşündükleri komplekse ulaştıklarını belirten İstanbulluoğlu, "Bundan sonraki çalışmalarda nelerle karşılaşacağımızı göreceğiz. Buranın tarihi çok eski, Hitit dönemine gidecek birtakım kanıtlar bulursak Nevşehir tarihine büyük bir katkı bulunmuş oluruz." dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×