Yenikapı'da Hatay rüzgarı esecek

- Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Savaş: - "Hatay’ın yerel lezzetlerini dünya markası yapmak bölgeye dönük gurme turizminin önünü daha da açacaktır" - "Hatay'ın dünyanın en iyi mutfaklarından biri olarak tanıtılması için unutulmaya yüz tutan yerel lezzetler, yapılacak uluslararası bir lansman ile tanıtılacak. Marka olmaya aday lezzetler için özel atölyeler kurulacak"

Yenikapı'da Hatay rüzgarı esecek
03 Ekim 2016 Pazartesi 12:45

İSTANBUL (AA) - Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Hatay’ın yerel lezzetlerini dünya markası yapmanın, bölgeye dönük gurme turizminin önünü daha da açacağını belirtti.

Konuya ilişkin yapılan açıklamaya göre, kentin doyumsuz lezzetlerini keşfetmek isteyenler, Hatay Valiliği ve HATAYDER işbirliğiyle 5-9 Ekim'de Yenikapı'da düzenlenecek 6. Hatay Günleri'nde buluşacak.

Künefe, tepsi kebabı ve kömbe gibi şehrin meşhur mutfağından seçkin tatların meraklılarına sunulacağı tanıtım günlerinde Yenikapı, adeta küçük bir Hatay'a dönüşecek.

Etkinlikte, 77 tepsi künefe ücretsiz olarak katılımcılara dağıtılacak. Birbirinden özel lezzetlerin yanı sıra Antakya'ya özgü folklorik kına gecesi, dünyada sadece Antakya'da yapılan özel Aba Güreşleri gösterisi, mozaik yapımı, ipek dokuma gibi etkinlikler de tanıtım günlerine renk katacak.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Savaş, etkinliğin açılışında, unutulmaya yüz tutan yerel lezzetler için yapılması planlanan markalaştırma ve uluslararası lansman çalışmalarını anlatacak.

- Hatay'ın lezzetleri markalaşıyor

Açıklamada görüşlerine yer verilen Savaş, tanıtım günlerinin kültürel turizmin gelişmesinde önemli bir rol oynadığını belirtti.

Hatay'ın geleneksel mutfağının dünyada da popüler olması için gerekli adımların kararlılıkla atılması gerektiğini ifade eden Savaş, şunları kaydetti:

"Yapılan tanıtım faaliyetleri, ülke çapında önemli katkılar sağlayacak. Bu çalışmalar, ülke sınırları dışında da devam edecek. Hatay’ın yerel lezzetlerini dünya markası yapmak bölgeye dönük gurme turizminin önünü daha da açacaktır. Doğru iletişim metotları kullanılarak yürütülecek çalışmalarla Hatay’ın gurme turizmi için önemli bir çekim noktası haline geleceğine inanıyorum.”

Gastronomi alanında iddialı markasal adımlar atmaya hazırlandıklarını belirten Savaş, belediye çalışmaları kapsamında, Hatay'ın dünyanın en iyi mutfaklarından biri olarak tanıtılması için unutulmaya yüz tutan yerel lezzetlerin, yapılacak uluslararası bir lansman ile tanıtılacağını, marka olmaya aday lezzetler için ayrıca özel atölyelerin kurulacağını açıkladı.

Başkan Savaş, düzenlenecek Hatay Günleri’nde de bu çalışmaların nasıl yürütüleceğine dair bilgiler paylaşılacağını aktardı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×