Viyana'da "Balkan Rotası Boyunca Göç" zirvesi

- AB Konseyi Başkanı Donald Tusk: - "Batı Balkan rotasının yasa dışı göçe kapatılmasını siyasi ve pratik olarak onaylamaya ihtiyacımız var"

Viyana'da
24 Eylül 2016 Cumartesi 14:36

VİYANA (AA) - Avusturya’nın evsahipliğinde, başkent Viyana'da gerçekleştirilen ve 11 ülke liderinin katıldığı “Balkan Rotası Boyunca Göç Zirvesi” başladı.

Zirveye Avusturya, Arnavutluk, Bulgaristan, Almanya, Yunanistan, Hırvatistan, Makedonya, Sırbistan, Slovenya, Macaristan ve Romanya'dan liderler katılıyor. Toplantıya Avrupa Birliği (AB) adına ise AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ve AB Komisyonunun Göç, İçişleri ve Vatandaşlıktan Sorumlu üyesi Dimitris Avramopulos katılıyor.

Tusk, toplantı öncesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, temel çözümün AB dış sınırlarının etkili bir şekilde kontrol edilmesi olduğunu ve bunun Balkan ülkeleri ve Türkiye gibi ortaklarla yakın işbirliğini gerektirdiğini vurguladı.

İşbirliğini nasıl etkili hale getireceklerini konuşacaklarını ifade eden Tusk, "Batı Balkan rotasının yasa dışı göçe kapatılmasını siyasi ve pratik olarak onaylamaya ihtiyacımız var." dedi.

Avramopulos ise göç tehdidine karşı ortak ve Avrupai bir yaklaşıma gereksinim duyulduğunu ve bugünkü toplantıda bir dayanışma gösterileceğinden emin olduğunu söyledi.

Çaresiz insanlara yönelik dayanışma göstermenin insani bir gereklilik olduğunu vurgulayan Avramopulos, "Dayanışma, herkesin kendi istediğini yapabildiği bir şey değildir. Dayanışma ve sorumluluk, temel değer ve ilkedir, sadece ahlaki değer değildir, aynı zamanda açıkça AB anlaşmalarından doğan hukuki bir ilkedir." ifadelerini kullandı.

Toplantıda, sığınmacı krizinin önlenmesi amacıyla AB dış sınırının daha etkin korunması, sığınmacıların kabul edilmesinde daha fazla dayanışma gösterilmesine yönelik somut adımlar atılmasının ele alınması bekleniyor.

Slovakya'nın başkenti Bratislava'da 16 Eylül'de düzenlenen AB zirvesinde dış sınırlarının korunması ve üye ülkeler arasında dayanışmanın artırılması yönünde deklarasyon yayınlanmıştı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×