Van kedisine "takip sistemi" geliyor

- YYÜ Van Kedisi Araştırma ve Uygulama Merkezi, ülke genelindeki Van kedilerini, özellikleri ve sahiplerinin iletişim bilgilerinin yer aldığı sistem sayesinde yakından izleyecek - Merkez Müdürü Doç. Dr. Kaya: - "Van kedisi, dünyada müstesna bir yere sahip. Bu güzelliğin mutlaka korunması, korumanın da süreklilik arz etmesi gerekiyor"

Van kedisine
15 Haziran 2016 Çarşamba 11:11

VAN (AA) - SITKI YILDIZ - Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Van Kedisi Araştırma ve Uygulama Merkezi, hayata geçirdiği "Van Kedisi Takip Sistemi" ile ülke genelindeki bu hayvanları yakından izleme olanağı bulacak.

YYÜ bünyesinde, saflığı bozulmadan Van kedilerinin neslinin devamını sağlamak amacıyla 1992'de kurulan Van Kedisi Araştırma ve Uygulama Merkezi, çalışmalarına her geçen gün yenisini ekliyor.

Son olarak kedilerin soy kütüğü üzerine çalışmalar yürüten merkez, şimdi de hayata geçirdiği "Van Kedisi Takip Sistemi" projesiyle ülke genelindeki kedileri izlemeyi hedefliyor.

Kedileri için merkeze başvuran hayvan sahiplerinin verdiği bilgilerle takip sistemini oluşturan merkez, gün geçtikçe gelişen sistem sayesinde, ülke genelindeki Van kedisi sayısının da ortaya çıkmasını sağlayacak.

Bilgisayar destekli veri tabanına, hayvan sahiplerinin verdiği iletişim adresi dışında kedinin cinsiyeti, özellikleri gibi bilgileri de giren merkez yetkilileri, böylece bu hayvanların durumlarını yakından takip etme imkanına kavuşacak.

Merkez Müdürü Doç. Dr. Abdullah Kaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Van kedilerinin korunmasıyla ilgili birçok proje yürüttüklerini, çalışmalarda iyi bir noktaya geldiklerini söyledi.

Van kedisinin soy kütüğünün oluşturulması çalışmasında son aşamalara geldiklerini belirten Kaya, soy kütükleri kayıtlarını tutmaya başladıklarını ifade etti.

Kaya, "Tabii ki Van kedisi dünyada müstesna bir yere sahip. Bu güzelliğin mutlaka korunması, korumanın da süreklilik arz etmesi gerekiyor. Bu anlamda bilimsel çalışmalar yürütüyoruz." diye konuştu.

Genetik ile diğer bilimsel konularda çok yönlü koruma ve tespit faaliyetlerini sürdürdüklerini anlatan Kaya, şunları kaydetti:

"Türkiye genelinde Van kedisi sahiplerinin adreslerini tespit etme yönünde çalışmamız olacak. O konularda belli bir aşamaya geldik. Sistemin adı Van Kedisi Takip Sistemi olarak belirlendi. Sistem, ülkenin her tarafındaki Van kedilerinin bilgilerini içermesi özelliğiyle bize büyük katkı sağlayacak. Böylece kedinin ne zaman, kaç yavru doğurduğunu, bunların hangi özellikte olduğunu öğreneceğiz."

Merkezin bugüne kadar Van kedileriyle ilgili saflığı koruma ve neslin devamı yönünde çalışmalar yürüttüğünü belirten Kaya, bu çabalarının süreceğini sözlerine ekledi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×