Ürdün'deki Suriyeli çocuk işçiler

-Ürdün'deki Suriyeli çocuk işçiler zor ve tehlikeli çalışma koşullarına maruz kalıyor - EMHRN araştırmacılarından Zayid: "Suriyeli 60 bin çocuğun maruz kaldığı zor çalışma şartları, düşük ücretler ve uzun çalışma şartlarıyla sınırlı kalmıyor. Söz konusu çocuklar kimi zaman şiddet ve istismara da maruz kalabiliyor"

Ürdün'deki Suriyeli çocuk işçiler
26 Mayıs 2016 Perşembe 17:11

AMMAN (AA) - Avrupa-Akdeniz İnsan Hakları Ağı (EMHRN), Ürdün'deki Suriyeli 60 bin çocuğun zor ve tehlikeli çalışma şartlarının yanı sıra şiddet ve istismara da maruz kaldığını belirtti.

EMHRN araştırmacılarından İnas Zayid AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Ürdün'deki Suriyeli çocuk işçiler bir olgu haline geldi. Suriyeli 60 bin çocuğun maruz kaldığı zor çalışma şartları, düşük ücretler ve uzun çalışma şartlarıyla sınırlı kalmıyor. Söz konusu çocuklar kimi zaman şiddet ve istismara da maruz kalabiliyor." dedi.

Ürdün'de hayat pahalılığı nedeniyle Suriyeli çocukların çalışmak zorunda kaldığına işaret eden Zayid, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin (UNHCR) Ürdün'deki mültecilerin sadece yüzde 10'una nakdi yardımda bulunduğunu ifade etti.

EMHRN tarafından yayınlanan raporda, Ürdün'deki 1,3 milyon Suriyeli mültecinin yüzde 51'ini çocukların oluşturduğu, sayılarının 668 bin olduğu belirtildi. Raporda, Suriye'den kaçarak Ürdün'e gelen 16 bin Filistinli mültecinin yüzde 41'ini de çocukların oluşturduğu, sayılarının 6 bin 560 olduğu kaydedildi.

Raporda ayrıca "Ürdün'de çalışan 60 bin Suriyeli çocuk günde 8 saati aşan sürelerde çalışmak zorunda kalıyor. Söz konusu çocuklardan yüzde 80'i izin alamıyor buna karşılık ayda 90 ila 150 dinar (127-211 dolar) ücret alıyorlar." ifadelerine yer verildi.

- Suriyeli çocuklar, ucuz iş gücü

İşverenlerin düşük ücret karşılığında çalışmayı kabul ettikleri için Suriyeli çocukları tercih ettiği kaydedilen raporda, "Uluslararası istatistiklere göre, Zateri Mülteci Kampı'nda çalışan çocukların yüzde 24'ü ücretlerini alamıyor. Yüzde 15'i ise iş yerinde fiziksel şiddet ve istismara maruz kalıyor." denildi.

Ürdün hükümetine çocuk işçilerin durumlarını ortaya koymak için müfettişler tahsis etmesi, çocukları çalıştıran iş verenler hakkında caydırıcı yaptırımlarda bulunması ve bu durumun takibini kolaylaştırmak için yıllık istatistikler çıkarılmasının önerildiği raporda, mültecilerle ilgili çalışmalar yapan uluslararası insan hakları örgütlerine de Ürdün'deki Suriyeli çocuk işçi konusuyla mücadele etmeleri ve mültecilere gereken yardımların yapılması çağrısında bulunuldu.

Ürdün Planlama ve Uluslararası İşbirliği Bakanlığının ocak ayında yayımladığı rapora göre ülkede 1,37 milyon Suriyeli sığınmacı yaşıyor.


Etiketler; #EMHRN

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×