Ürdün Dışişleri Bakanı Cudeh, Lavrov ile görüştü

Ürdün Dışişleri Bakanı Cudeh, Lavrov ile görüştü
09 Haziran 2016 Perşembe 19:55

MOSKOVA (AA) - Ürdün Dışişleri Bakanı Nasır Cudeh, temaslada bulunmak için geldiği Rusya'da mevkidaşı Sergey Lavrov'la görüştü.

Görüşme sonrasında düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Lavrov, Cudeh ile Suriye krizi ve Filistin-İsrail sorununu konuştuklarını söyledi. Suriye krizinin çözümü için çabaların üç alanda yoğunlaştırılması gerektiğini ifade eden Lavrov, ilk alanın siyasi süreç olduğunu, Cenevre görüşmelerinin kısa zamanda yeniden başlaması gerektiğini kaydetti.

İkinci alanın tüm Suriye topraklarında çatışmaların sonlandırılması olduğunu vurgulayan Lavrov, üçüncü alanın insani krizin çözülmesi olduğunu kaydetti.

Ürdün'ün her üç alanda da çaba harcadığını belirten Lavrov, Amman'daki Rusya-Ürdün Enformasyon Merkezinin Rusya ve ABD askerleri arasında iletişim sağlanması açısından büyük rol oynadığını bildirdi.

Lavrov, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun Moskova ziyaretinde Filistin-İsrail sorununun çözüm sürecinde Rusya'ya başmüzakerecilik önerdiği yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Cudeh ise Filistin ve Suriye'den gelen göçmen akını nedeniyle Ürdün nüfusunun yüzde 21 arttığını belirtti. Filistin-İsrail çatışmasının Ürdün'ün çıkarlarını etkilediğini söyleyen Cudeh, ülkede göç patlaması yaşadıklarını ifade etti.

Her iki bakan da Filistin-İsrail çatışmasının iki bağımsız devletin oluşmasıyla çözüme kavuşmasından yana olduklarını kaydetti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×