Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı Genel Kurulu

- Ajans Başkanı Amano: - "(Kuzey Kore) Kuzey Doğu Asya ve ötesinde güvenlik ve barışa karşı artan tehdittir"

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı Genel Kurulu
26 Eylül 2016 Pazartesi 18:35

VİYANA (AA) - Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Başkanı Yukiya Amano, nükleer deneme yapan Kuzey Kore ile ilgili "Kuzey Doğu Asya ve ötesinde güvenlik ve barışa karşı artan tehdittir." değerlendirmesinde bulundu.

Amano, Avusturya'nın başkenti Viyana'da başlayan UAEA Genel Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, İran'ın nükleer programını nükleer anlaşmaya uygun olarak denetlediklerini söyledi. Amano, "İran'da doğrulama ve gözetim başladı ve önümüzdeki yıllarca devam edecek." dedi.

Kuzey Kore'nin yaptığı nükleer denemelerin ciddi endişe kaynağı olmaya devam ettiğini kaydeden Amano, bu ülkeye ilişkin, "Kuzey Doğu Asya ve ötesinde güvenlik ve barışa karşı artan tehdittir." ifadesini kullandı.

Amano, Kuzey Kore'de nükleer tesislerde denetim yapmaya hazır olduklarını bildirdi.

Öte yandan Rusya ile Tunus arasında nükleer enerji iş birliği anlaşması imzalandı. İki ülke arasında nükleer enerjinin barışçıl kullanımını öngören anlaşmaya Rusya Devlet Nükleer Enerji Şirketi (Rosatom) Başkanı Sergey Kiriyenko ile Tunus Yüksek Eğitim ve Bilimse Araştırma Bakanı Slim Khalbous imza attı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×