Türkmen Beşir köyü DAEŞ'in tehdidi altında

- Irak'ın Kerkük kentine bağlı Türkmen Beşir köyü terör örgütü DAEŞ'ten geri alınmasına rağmen, güvenlik tehdidi sürüyor

Türkmen Beşir köyü DAEŞ'in tehdidi altında
23 Haziran 2016 Perşembe 13:34

KERKÜK (AA) - Irak'ın Kerkük kentine bağlı Türkmen Beşir köyünün terör örgütü DAEŞ'in elinden geri alınmasına rağmen, köy üzerinde güvenlik tehlikesinin devam ettiği bildirildi.

Haşdi Şabi (Şii milis gücü) çatısı altında yer alan Türkmen Gücü Beşir Komutanı Yardımcısı İsam Nuri, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Beşir kurtarıldı ancak halen terör örgütü DAEŞ'in tehdidi altında. Söz konusu bölgeye her gün havan mermileri ve katyuşa füzeleriyle saldırı düzenleniyor. Güvenlik güçleri ve teröristler arasında sadece 1 kilometre mesafe var. Fırlatılan füzelerin bir kısmının içerisinde hardal gazı ve zehirli maddeler var. Burada görev yapan birçok güvenlik görevlisi ve polis bu saldırılardan dolayı yaralandı." dedi.

Beşir köyü üzerindeki tehlikenin ortadan kaldırılması için DAEŞ'in elinde tuttuğu Havice ilçesinin geri alınmasının gerektiğini belirten Nuri, "Beşir köyü dahil, Kerkük kenti üzerindeki güvenlik tehdidinin ortadan kaldırılması için DAEŞ'in elinde tuttuğu bölgelerin tamamen temizlenmesi lazım. Bölgelerin geri alınmasına rağmen insanlar güvenlik gerekçesiyle evlerine geri dönemiyor." diye konuştu.

DAEŞ'in Beşir köyünü ele geçirmesinden sonra Tazehurmatu kasabasına kaçan iç göçmen Hasan Abbas ise, evlerinin bir enkaza dönüştüğünü ve herhangi bir maddi yardımın sunulmaması durumunda geri dönmenin mümkün olmadığını kaydetti.

Abbas, "Köyün içerisinde ve çevresinde birçok mayın ve bombalı tuzak var. Hükümet köyün güvenliğini sağlamakta yetersiz kaldı ve yıkılan 250 evin onarılması için bir çivi bile çakılmadı." dedi.

Köylülerin geçimlerini sağlamak için yaptığı çiftçiliği de kullanamadığını aktaran Abbas, militanların tarım alanlarına çok sayıda mayın döşediğini ve bunun büyük bir engel olduğunu ifade etti.

Terör örgütü DAEŞ Kerkük kentinden 25 kilometre mesafede yer alan Türkmen Beşir köyünü 14 Haziran 2014 tarihinde ele geçirmişti. Daha sonra Peşmerge güçleri ve Haşdi Şabi'nin ortak operasyonu sonucu köy 1 Mayıs tarihinde geri alınmıştı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×