Türkiye'nin Bakü Büyükelçisi'nden gazetecilere iftar

- Azerbaycan'daki haber ajansları ve haber sitelerinde çalışan gazeteciler, Türkiye'nin Bakü Büyükelçisi Coşkun'un ev sahipliğinde düzenlenen iftarda buluştu

Türkiye'nin Bakü Büyükelçisi'nden gazetecilere iftar
20 Haziran 2016 Pazartesi 22:55

BAKÜ (AA) - Türkiye'nin Bakü Büyükelçiliği, Azerbaycanlı gazetecileri iftar sofrasında bir araya getirdi.

Büyükelçi İsmail Alper Coşkun'un ev sahipliğinde Büyükelçilik Rezidansı'nda düzenlenen yemeğe, Büyükelçi Müsteşarı Meral Barlas, Büyükelçilik Basın Müşaviri Hamit Karadeniz ve Azerbaycan medyasının önde gelen haber ajansı ve haber sitelerinde çalışan gazeteciler katıldı.

Coşkun, yemekte gazetecilerin sorularını yanıtladı, Türkiye'nin iç ve dış politikadaki öncelikleri, Türkiye-Azerbaycan ilişkileri, Rusya ile yaşanan kriz, Suriye krizi gibi bölgesel ve uluslararası konularla ilgili görüşlerini anlattı.

Bakü'de dün gerçekleştirilen Formula 1 Azerbaycan Grand Prix'ini hatırlatan Coşkun, kent içerisinde gerçekleştirilen bu yarışın ülkenin tanıtımı açısından iyi bir tercih olduğunu belirtti.

Türkiye ve dünyadaki terör saldırılarından bahseden Coşkun, tüm ülkelerin hiçbir ayrım yapmaksızın her türlü terör faaliyeti ile kararlı şekilde mücadele etmesi gerektiğini vurguladı.

Suriye'de çözüme katkı sağlayacak ılımlı muhaliflerin ve sivillerin Esed rejimi ve onu destekleyenler tarafından hedef alındığını hatırlatan Coşkun, Türkiye olarak Suriye'nin toprak bütünlüğü çerçevesinde ve tüm kesimlerin yer alacağı bir hükümetin kurulmasıyla çözümün sağlanacağına inandıklarını kaydetti.

Coşkun, Türk hava sahasını ihlal eden uçağın düşürülmesinin ardından Rusya ile yaşanan kriz sonrasında Türkiye'nin çözümden yana olduğunu, Rusya'nın ise buna yanaşmadığını ifade etti.

Avrupa'da artan ırkçılığa dikkati çeken ve bunun tehlikeli olduğunu vurgulayan Coşkun, Türkiye'nin ise milyonlarla mülteciye karşılıksız kucak açtığını belirtti.

- "Herkes Türkiye'nin daha da güçlü olacağı gerçeğiyle barışmalı"

Türkiye'nin karşısına birtakım engeller çıkarıldığını hatırlatan Coşkun, "Herkesin Türkiye'nin daha da güçlü olacağı gerçeğiyle barışması lazım" dedi.

Milli güvenlik tehlikeleri ve paralel devlet yapılanmasına karşı Türkiye'nin yürüttüğü mücadelelerden bahseden Coşkun, Azerbaycan'ın da Türkiye'nin bu hassasiyetine önem verdiğini belirtti.

Türkiye'nin de Azerbaycan'ı her konuda desteklediğini dile getiren Coşkun, "Enerji ve ulaştırma projelerimiz çok önemli. Bunları daha da ileri taşımamız lazım. Azerbaycan da bu hızla devam ederse daha da kalkınmış bir ülke haline gelecek. Biz de iş birliğimizi artırarak üçüncü ülkelerde ortak yatırımlar yapmalıyız." şeklinde konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×