Türkiye-İran ekonomik ilişkileri

- İran Sanayi, Maden ve Ticaret Bakan Yardımcısı Muazzami: - "İran-Türkiye ilişkileri gerçekçidir. Bu ilişkinin yatırım konusunda da gelişmesini ümit ediyoruz. Bu alanda Türkiye Özel Organize Sanayi Bölgesi'yle ilgili iş planı çalışmalarımız devam ediyor"

Türkiye-İran ekonomik ilişkileri
27 Eylül 2016 Salı 17:33

TAHRAN (AA) - İran Sanayi, Maden ve Ticaret Bakan Yardımcısı ve Endüstriyel Kalkınma ve Modernizasyon Kurulu Başkanı Mensur Muazzami, İran'da kurulması planlanan "Türkiye Özel Organize Sanayi Bölgesi" hakkındaki ön çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Başkent Tahran'daki Endüstriyel Kalkınma ve Modernizasyon Kurulu binasında düzenlenen basın toplantısında konuşan Muazzami, yabancı yatırımcıların İran'daki faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

Çoğunluğunu Türk firmalarının oluşturması planlanan "Türkiye Özel Organize Sanayi Bölgesi" hakkında ön çalışmaların devam ettiğini belirten Muazzami, "İran-Türkiye ilişkileri gerçekçidir. Bu ilişkinin yatırım konusunda da gelişmesini ümit ediyoruz. Bu alanda Türkiye Özel Organize Sanayi Bölgesi'yle ilgili iş planı çalışmalarımız devam ediyor." dedi.

Muazzami, yabancı yatırımcılara, teknolojik üstünlükleri ve İran'la ticari geçmişlerine göre öncelik vereceklerini belirtti.

Muazzami, yabancı yatırımcılara vergi indirimi, yatırımın garanti altına alınması, yer tahsisi ve yurt dışına ihraç izinlerinin verilmesi gibi destekleri teşvik kapsamında sunduklarını da sözlerine ekledi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×