Türk gençlerinin projesi dünya üniversitelerinde okutulacak

- Giresunlu Yerli ailesinin sahibi olduğu Crytek yazılım şirketinin geliştirdiği "VR First teknolojisi'' dünyada 200'den fazla üniversitede öğretilecek

Türk gençlerinin projesi dünya üniversitelerinde okutulacak
20 Ağustos 2016 Cumartesi 15:53

KÖLN (AA) - Bağımsız oyun geliştirici, yayıncı ve teknoloji sağlayıcısı Crytek şirketinin üst düzey yöneticisi Avni Yerli, şirketin sanal gerçeklik teknolojisinin dünyada 40 üniversite tarafından kullanıldığını belirterek, "Bu ağa yaklaşık 400 kuruluş katıldı. Dünyadan 200 üniversite bu projeye katılmak için başvuru yaptı ve bu teknoloji hakkında 10 binden fazla öğrenci eğitim alacak." dedi.

Köln'de devam eden Gamescom Fuarı'nda AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Yerli, lansmanını ocak ayında Türkiye'de yaptıkları "VR First" isimli projeye beklediklerinden daha fazla ilgi olduğunu ifade ederek, interaktif oyun sektörünün geleceğinin sanal gerçeklik (VR) teknolojisinden geçtiğini söyledi.

Avni Yerli, VR teknolojisinin pazar payının 3-4 yıl içinde 20 milyar dolara ulaşmasının beklendiğini, bu teknolojinin gelecek 10 yıla damgasını vuracağını kaydederek, şu bilgileri aktardı:

"Sanal gerçekliğin en son teknolojisini kullanıyoruz. Kullandığımız bu teknolojiyi dünyadaki birçok üniversite ve akademi ile paylaşmaya karar verdik. Şirketin sanal gerçeklik teknolojisi dünyada 40 üniversite tarafından kullanılıyor. Bu ağa yaklaşık 400 kuruluş katıldı. Dünyadan 200 üniversite bu projeye katılmak için başvuru yaptı ve bu teknoloji hakkında 10 binden fazla öğrenci eğitim alacak. Bu projedeki amacımız dünyada bu alanda eğitim gören yenilikçi fikirlere sahip öğrencilerin, son teknoloji ve donanımla eğitimlerini gerçekleştirmek. Format olarak biz bu teknolojiyi tüm üniversitelere dağıtmak istiyoruz."

Bu yıl Gamescom fuarında sanal gerçeklik teknolojisi ile yaptıkları iki yeni oyunu tanıttıklarını bildiren Yerli, "Firma olarak 1999 yılında kurulduk. Bu kısa sürede çok iş başardık. Yaptığımız işler ve ekibimizle çok gurur duyuyoruz." ifadesini kullandı.

Almanya'nın Frankfurt kentinde yaşayan Giresunlu Avni, Cevat ve Faruk Yerli kardeşlerin sahibi olduğu ve dünyada 8 stüdyoda faaliyet gösteren interaktif oyun yazılım şirketi Crytek, şimdiye kadar uluslararası alanda çok sayıda önemli ödüle layık görüldü.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×