TRT Genel Müdürü Göka Balkan medyasına 15 Temmuz'u anlattı

- Göka: - "Sadece Türkiye'de yaşayanlar değil, bu coğrafyadaki herkesin en azından bizim kadar o tankların altına yatabilecek kudrete, güce, kahramanlığa sahip olduğunu, o isteği en derin şekilde yüreklerinde hissettiklerini biliyorum"

TRT Genel Müdürü Göka Balkan medyasına 15 Temmuz'u anlattı
30 Eylül 2016 Cuma 18:22

ÜSKÜP (AA) - Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) Genel Müdürü Şenol Göka, Balkan ülkelerinin medya temsilcilerine Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişimini anlattı.

Makedonya'nın başkenti Üsküp'teki otelde düzenlenen programda konuşan Göka, Makedonya'da bulunma sebeplerinden birinin de Balkan ülkeleri ile iş birliğini güçlü şekilde sürdürmek, aynı zamanda da 15 Temmuz'daki darbe girişimi şehitlerini anmak olduğunu söyledi.

Göka, 15 Temmuz'da büyük bir badire atlatıldığını vurgulayarak, "Sadece Türkiye'de yaşayanlar değil, bu coğrafyadaki herkesin en azından bizim kadar o tankların altına yatabilecek kudrete, güce, kahramanlığa sahip olduğunu, o isteği en derin şekilde yüreklerinde hissettiklerini biliyorum." dedi.

İki ülke halklarının bu coğrafyanın kültürüyle yoğrulduğunu belirten Göka, "Dolayısıyla Arnavut, Makedon, Çerkez, Boşnak ve bu coğrafyada bulunan bütün etnik gruplar ve milletler, ne olursa olsun, hepsinin birlikte tarihsel bağlarını güçlendirdiği, ortak bir yaşama biçimi, ortak bir kültürü var." şeklinde konuştu.

Göka, herkesin bu kültüre sahip çıkabilmek için Türkiye ile bağlarını çok güçlü tutmak zorunda olduğunu bildiğine işaret ederek, "Dolayısıyla Türkiye'ye bir şey olduğunda buraya da bir şey olacağını, Türkiye'nin ayağı tökezlediğinde buradaki insanların yere kapaklanacaklarını herkes biliyordu. Kim olursa olsun, hangi etnik gruptan olursa olsun, hangi dili konuşursa konuşsun, o ortak kültürü ve tarihsel bilinci paylaşmaları, yine ağırlıklı olarak hemen hemen aynı inanca sahip insanların ördüğü, biçimlendirdiği o günlük hayatı yaşamaları, birbirine çok benzer tepkiler sergiletti bu insanlara." ifadelerini kullandı.

- "Türk insanının mücadelesini, Balkanlar da gösterdi"

15 Temmuz'da Türk insanın gösterdiği mücadelenin aynısını, Balkanlar'daki insanların da meydanları doldurarak gösterdiğine dikkati çeken Göka, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın daveti üzerine sokaklara, meydanlara ve havaalanlarına akın eden insanlar gibi, o davetin ulaştığı Balkanlar'da da desteğin çok güçlü bir şekilde hissedildiğini söyledi.

Göka, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın siyasi bir kişilik olmaktan veya bir ulusu temsil etmekten öte, bütün coğrafyayı temsil eden özel bir kültürü kendi bünyesinde barındırdığını aktararak, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Onun için artık ona siyasi bir kişilik olarak bakmaktan, bir yönetici olarak bakmaktan ziyade bütün bu coğrafyanın, bütün bu kültürün özeti olarak bakıyoruz ve buralarda da aynı görüldüğünü gayet iyi biliyorum. Onun içindir ki ona karşı herhangi bir kalkışma, Türk milletine karşı herhangi bir kalkışma veya Türkiye'deki herhangi bir işgal benzeri hareketin, aynı zamanda buraları kuşattığı, herkesin kendisine yapılmış müdahale olduğunu bildiğini biz oralardan gayet iyi hissediyoruz."

Göka ayrıca, medya temsilcilerine TRT kanalları hakkında bilgi vererek, Antalya'da düzenlenecek eğitim programına katılmaları çağrısında bulundu.

Programda katılımcılara Anadolu Ajansının (AA) "Dakika Dakika FETÖ'nün Darbe Girişimi" kitabı dağıtıldı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×