Transdinyester sorununa çözüm arayışları

- Transdinyester sorunuyla ilgili görüşmeler yarın Berlin'de başlıyor

Transdinyester sorununa çözüm arayışları
01 Haziran 2016 Çarşamba 14:19

VİYANA (AA) - Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) şemsiyesi altında yapılan Transdinyester sorunuyla ilgili görüşmeler, yarın Almanya'nın başkenti Berlin'de başlayacak.

AGİT'ten yapılan açıklamaya göre, resmi Transdinyester görüşmeleri iki yıl aradan sonra 2-3 Haziran'da 5+2 formatında Berlin'de gerçekleştirilecek.

Tarafların temsilcileri, arabulucular ve gözlemcilerin bir araya geleceği görüşmeler, AGİT Almanya Dönem Başkanlığı Transdinyester Çözüm Süreci Özel Temsilcisi Büyükelçi Cord Meier-Klodt başkanlığında yapılacak.

Görüşmelerin sonucuna ilişkin 3 Haziran Cuma günü Berlin'deki Villa Borsig'de basın toplantısı düzenlenecek.

AGİT bünyesinde 5+2 formatında yapılan müzakerelere Transdinyester, Moldova, Rusya, Ukrayna, ABD ile AGİT ve AB temsilcileri katılıyor.

Avusturya'nın başkenti Viyana'da 2014'te yapılan müzakereler, Rusya'nın Kırım'ı ilhak etmesinden sonra sekteye uğramıştı.

- Transdinyester sorunu

Moldova’nın 1991'de Sovyetler Birliği’nden ayrılarak bağımsızlığını ilan etmesinden sonra, Dinyester nehrinin doğu kıyısında kalan Transdinyester de tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan etti. Bağımsızlık ilanından sonra Moldova ile Transdinyester arasında başlayan silahlı çatışmalar, 22 Temmuz 1992'de ateşkesle son buldu.

Moldova içinde tek taraflı bağımsızlığını ilan eden ve Birleşmiş Milletler (BM) üyesi hiçbir devlet tarafından tanınmayan Transdinyester'in, kendi siyasi yapısı, meclisi, ordusu, polisi ve posta sistemi bulunuyor.

Moldova, Transdinyester bölgesinin kendi toprakları olarak kabul edilmesini, Rusya'nın desteğini alan Transdinyester ise ayrı bir devlet olarak tanınmak istiyor.

Moldova ile Transdinyester arasında 1993'te AGİT bünyesinde başlayan çözüm görüşmeleri halen devam ediyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×