TOBB 72. Genel Kurul Hizmet Şeref Belgesi ve Plaket Töreni

- Cumhurbaşkanı Erdoğan: (1) - "Ekonomide hamdolsun şu anda bir krizle karşı karşıya değiliz. Ama günü kurtarmaya çalışmak, cari durumu kar saymak, mevcutla yetinmek gibi bir anlayışa da asla kapılamayız. Gün, altyapı yatırımlarından ticarete kadar, her alanda yeni ve çok daha büyük hedefler için çalışmaya başlama zamanıdır" - "Piyasanın işleyişine engel olacak, ekonominin ritmini düşerecek, üretim ve ticaret peşinde koşan insanımızın önünü tıkayacak tutum içine giren hiç kimseye karşı en küçük bir müsamahamız olamaz"

TOBB 72. Genel Kurul Hizmet Şeref Belgesi ve Plaket Töreni
10 Mayıs 2016 Salı 17:50

ANKARA (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Ekonomide hamdolsun şu anda bir krizle karşı karşıya değiliz. Ama günü kurtarmaya çalışmak, cari durumu kar saymak, mevcutla yetinmek gibi bir anlayışa da asla kapılamayız. Gün, altyapı yatırımlarından ticarete kadar her alanda yeni ve çok daha büyük hedefler için çalışmaya başlama zamanıdır." dedi.

Erdoğan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) İkiz Kuleler'de yapılan "TOBB 72. Genel Kurul Hizmet Şeref Belgesi ve Plaket Töreni"ne katıldı.

TOBB delegesi olarak 10, 20 ve 33 yılını tamamlayan ve hizmet şeref belgesi alanları kutlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, birlik üyelerinin her birine ülkenin gelişmesi, kalkınması ve büyümesine yaptıkları katkıdan dolayı teşekkür etti.

Bugüne kadar olduğu gibi 2023 hedeflerine ulaşmaları konusunda da TOBB üyelerinin üzerlerine düşen görevleri layıkıyla yerine getireceklerine inandığını belirten Erdoğan, "Ahilik teşkilatımızın günümüzdeki çatı kuruluşu olarak gördüğüm birliğimizin sahip olduğu mirasın hakkını vermek için gayret gösterdiğini biliyorum." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gerek TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile gerekse iş adamları ve esnaf temsilcileriyle bir araya her geldiklerinde sorunlarla birlikte çözüm yollarının da dile getirilmesinden duyduğu memnuniyeti ifade etti.

"Sadece şikayet etmek, sadece talep etmek bize de sizlere de yakışmaz" diyen Erdoğan, sorunlar ve tespitlerle birlikte çözüm önerilerinin de konuşulması ve tartışılmasıyla pratik sonuçların elde edilebileceğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Artık sadece ülkemizin meselelerini değil, bölgemizi ve tüm dünyayı içine alacak şekilde küresel meselelerin çözümü için de sizlerle birlikte çalışıyoruz. G20'den İslam İşbirliği Teşkilatı'na kadar sorumluluk sahibi olduğumuz tüm platformlarda verimli bir iş birliği halindeyiz. İnşallah önümüzdeki dönem daha büyük başarı hikayelerini de yine birlikte yazacağız." değerlendirmesinde bulundu.

Her konuda olduğu gibi iş dünyasının meselelerini de karşılıklı görüş alışverişiyle yürütmenin temel düsturları olduğunu anlatan Erdoğan, bunun için gerek birliğin gerekse iş dünyası ve esnaf temsilcisi olan diğer kurumların toplantılarına katılmaya özel önem verdiğini bildirdi.

- "Türkiye'yi daha da büyütmenin mücadelesini vereceğiz"

Her meseleyi ehliyle istişare etmek gerektiğine vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

"Ekonomiyle ilgili konuları görüşeceğimiz, konuşacağımız ehiller işte burada. Sokağın durumunu, piyasada yaşananları gayet yakından takip ediyorum. Ekonomi bürokrasisinin verdiği bilgiyi de alıyorum. Esnafın, girişimcinin, üreticinin durumunu da gayet iyi biliyorum. Açık konuşuyorum, piyasanın işleyişine engel olacak, ekonominin ritmini düşerecek, üretim ve ticaret peşinde koşan insanımızın önünü tıkayacak, tutum içine giren hiç kimseye karşı en küçük bir müsamahamız olamaz."

Türkiye'nin geçen 13 yılda önüne çıkan engelleri, maruz kaldığı krizleri kabuğuna çekilerek değil, tam tersine daha cesaretli bir şekilde öne atılarak aştığını ifade eden Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

"Bugün de her konuda yapmamız gereken budur. Ekonomide hamdolsun şu anda bir krizle karşı karşıya değiliz ama günü kurtarmaya çalışmak, cari durumu kar saymak, mevcutla yetinmek gibi bir anlayışa da asla kapılamayız. Gün, altyapı yatırımlarından ticarete kadar her alanda yeni ve çok daha büyük hedefler için çalışmaya başlama zamanıdır. Kamu kuruluşları yatırımlarını durdurmayacak tam tersine daha da artıracak. Özel sektörümüz yatırımlarına ara vermemeli, vermeyecek tam tersine yeni yatırımlar için kolları sıvayacak. Girişimcilerimiz daralan pazarları, bunlar için üzülmeyecek, tam tersine daha büyük, daha bakir pazarlar bulmak için dünya pazar onlar kepçe dolaşacak, koşturacak. Turizmcilerimiz gelmeyen misafirlerinin yerine farklı ülkelerden daha fazlasını tesislerine çekmenin yollarını arayacak. Böylece hep birlikte Türkiye'yi daha da büyütmenin, daha da ileriye götürmenin mücadelesini vereceğiz."

(Sürecek)


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×