Teröristler cami ve okulları tahrip etti

- PKK'ya yönelik operasyonun devam ettiği Mardin'in Nusaybin ilçesinde bazı okul ve camileri karargah gibi kullanan teröristler, güvenlik güçlerinin söz konusu bölgelere yaklaşması üzerine buraları ateşe verip patlayıcı tuzaklayarak kaçtı - Teröristlerin karargah olarak kullandıkları yerlerin arasında Misak-ı Milli İlkokulu ve Ortaokulu da bulunuyor - Dicle Mahallesi'ndeki okula giren örgüt üyeleri kendileri için mevziler oluştururken, Fırat Mahallesi'ndeki Abdülkadir Paşa Camisi ve Zeynelabidin Mahallesi'ndeki Molla Musa Camisi'ne sığınan teröristler, takibini yaptıkları güvenlik güçlerine ateş açtı

Teröristler cami ve okulları tahrip etti
14 Mayıs 2016 Cumartesi 11:39

MARDİN (AA) - Terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonun sürdüğü Mardin'in Nusaybin ilçesinde, teröristlerin karargah gibi kullandıktan sonra güvenlik güçlerinin söz konusu bölgelere yaklaşması üzerine kaçarken ateşe verdiği ya da patlayıcı tuzakladığı cami ve okullar büyük zarar gördü.

Nusaybin'de, PKK'lı teröristlerce açılan çukurların kapatılması, kurulan barikatların kaldırılması, tuzaklanan patlayıcıların bertaraf edilmesi ve kamu düzeninin yeniden tesisine yönelik başlatılan operasyon sürüyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve emniyet unsurlarınca yürütülen "Atmaca-7 Operasyonu" kapsamında güvenlik güçleri ilçedeki ilerleyişini sürdürüyor. Operasyonda bugüne kadar 350'den fazla terörist etkisiz hale getirildi, 300'ü aşkın barikat kaldırıldı, 900'e yakın el yapımı patlayıcı bertaraf edildi.

Operasyon kapsamında güvenlik güçlerinin ilerleyişi devam ettikçe bölücü terör örgütü üyelerinin ilçeye verdiği zarar da ortaya çıkıyor. Yollara, evlere el yapımı patlayıcılar tuzaklayan teröristler, Nusaybin'deki bazı cami ve okulları da karargah gibi kullandı. Güvenlik güçlerinin söz konusu yerlere yaklaşması üzerine teröristler buraları ateşe vererek ya da patlayıcılarla tuzaklayarak kaçmaya çalıştı.

- Atatürk büstüne zarar verdiler

Teröristlerin karargah olarak kullandıkları yerler arasında Misak-ı Milli İlkokulu ve Ortaokulu da bulunuyor.

Dicle Mahallesi'ndeki okula giren teröristler buralarda kendileri için mevziler oluşturdu. Pencerelerden güvenlik güçlerini gözetlemeye çalışan teröristler, duvarlarda açtıkları deliklerden asker ve polislere ateş etti. Güvenlik güçlerinin okulun bulunduğu alana gelmesi üzerine teröristler okulun bazı bölümlerini ateşe vererek kaçtı. Okulu teröristlerden arındıran güvenlik güçleri, ilk olarak örgüt mensuplarının indirdiği Türk bayrağını göndere çekti, zarar verilen Atatürk büstünü yerine koydu.

- Camilerin duvarlarını delerek ateş ettiler

Teröristler saldırılarına camileri de alet etti. Fırat Mahallesi'ndeki Abdülkadir Paşa Camii ve Zeynelabidin Mahallesi'ndeki Molla Musa Camisi'ne giren teröristler buralardan güvenlik güçlerini takip edip ateş açtı.

Camilerin duvarlarına açtıkları delik ve camlarını kırdıkları pencerelerden güvenlik güçlerine ateş eden terör örgütü üyeleri, TSK ve emniyet unsurlarının bu mahallelere girmesiyle kaçtı.

Teröristlerin camilere verdiği zarar ise güvenlik güçlerinin bölgeyi kontrol altına almasıyla ortaya çıktı. Camilerde teröristlerce döşenen olası el yapımı patlayıcılara yönelik arama yapan güvenlik güçleri, yerdeki dini kitapları da kaldırdı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×