Terörden temizlenen İdil'e villa tipi 340 konut

- Çevre ve Şehircilik Bakanlığının terörden temizlenen bölgelerde yürüttüğü inşa ve ihya çalışmaları kapsamında, yüzlerce evin kullanılamaz hale geldiği Şırnak'ın İdil ilçesinde yepyeni bir kent kurulacak - Beş mahallede 336 hektarda uygulanacak projedeki 340 konut, güneş enerjisi sistemi sayesinde 24 saat sıcak suyun aktığı, soğuk, sıcak ve nemden etkilenmeyen "villa" tipinde inşa edilecek - Vatandaşların talebi üzerine evlerde, "damda uyuma", "yün çırpma" gibi bölgeye has alışkanlıkların sürdürülebileceği teras ve verandalar yapılacak

Terörden temizlenen İdil'e villa tipi 340 konut
09 Ekim 2016 Pazar 11:08

ANKARA (AA) - BURCU ÇALIK - Çevre ve Şehircilik Bakanlığının terörden temizlenen bölgelerde yürüttüğü inşa ve ihya çalışmaları kapsamında, yüzlerce evin kullanılamaz hale geldiği Şırnak'ın İdil ilçesinde villa tipi 340 konut yapılacak.

Güneş enerjisi sistemi ve kendine özel bahçeleri bulunacak konutların, kısa sürede teslim edilmesi planlanıyor.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Yapı İşleri Genel Müdürlüğünce hazırlanan ve ilk olarak terörden temizlenen İdil'de hayata geçirilmesine karar verilen projenin, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde uygun alanlarda yaygınlaştırılması hedefleniyor.

Terörden temizlenen Diyarbakır'ın Sur, Şırnak'ın Silopi, Cizre ve İdil, Hakkari'nin Yüksekova ve Mardin'in Nusaybin ilçelerinde çalışmalarını sürdüren bakanlık, gelecek 3-6 aylık sürede ilk konutların teslimini hedefliyor.

Projeyle, terör nedeniyle yüzlerce konutun kullanılamaz hale geldiği, çok sayıda vatandaşın da evlerini terk etmek zorunda kaldığı İdil'de tamamı modern tasarlanmış konutlar oluşturulacak.

- Villa tipi evler inşa edilecek

Hak sahibi vatandaşların görüşleri ve taleplerinin tek tek alınmasıyla oluşturulan projedeki villa tipi konutlar, 3 artı 1 olarak planlandı.

Vatandaşların talebi üzerine evlerde "damda uyuma", "yün çırpma" gibi bölgeye has alışkanlıkların sürdürülebileceği teras ve verandalar da tasarlandı.

Depreme karşı dayanıklı inşa edilecek evlerin duvarları ise kışın soğuktan, yazın sıcaktan ve nemden koruma özelliğine sahip olacak.

- Güneş enerjisi sistemi, özel bahçesi bulunacak

Tamamı çelik kapılı ve içi modern malzemelerle dizayn edilen evlerde, sıcak suyun 24 saat ücretsiz karşılanabilmesi için güneş enerjisi sistemleri de yer alacak.

Evlerin bahçelerinde ise her haneye birer dönümlük "yeşil alan" ayrıldı. Vatandaşlar böylelikle kendi bahçelerinde istedikleri bitkileri yetiştirebilecek. Tüm evlerin çevresi de çimden çitlerle çevrilecek.

- 340 konut yapılacak

Proje, 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında Bakanlar Kurulunca daha önce "riskli alan" ilan edilen İdil'in Aşağı, Yukarı, Atakent, Yenimahalle ve Turgut Özal mahallelerinde uygulanacak.

Bu bölgelerdeki 336 hektarda uygulanacak projede, 340 konut yer alacak.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×