Tekirdağ’a Çanakkaleli ve Sarıkamışlı kardeş heykeller

Tekirdağ’ın Süleymanpaşa Belediyesi tarafından, Sarıkamış’ta şehit olan 90 bin askerin sembolü olan heykelin açılış töreni yapılırken, törende konuşan Belediye Başkanı Eşkinat, Sarkımaş heykelinin birde Çanakkaleli kardeşi olacağını söyledi.

Tekirdağ’a Çanakkaleli ve Sarıkamışlı kardeş heykeller
20 Mayıs 2017 Cumartesi 17:48

Tekirdağ’ın Süleymanpaşa Belediyesi tarafından, Sarıkamış’ta şehit olan 90 bin askerin sembolü olan heykelin açılış töreni yapılırken, törende konuşan Belediye Başkanı Eşkinat, Sarkımaş heykelinin birde Çanakkaleli kardeşi olacağını söyledi.

Tekirdağ’ın merkez ilçesi Süleymanpaşa’nın Hürriyet Mahallesi Öğretmenler Caddesi’nde dikilen Sarıkamış heykelinin açılış törenine, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Kalp Cerrahı Prof. Dr. Birgün Sönmez, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat’ın yanı sıra çok sayıda vatandaş ve davetli katıldı.

“Bunun birde Çanakkaleli kardeşi olacak”

Törende konuşan Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, “İlk gelen fikir bana çok sıcak gelmişti, Sarıkamış ve Tekirdağ birbirinden ne kadar uzak diye düşünmüştüm. Biz hep yakın olduğumuz için Çanakkale’yi Kurtuluş Savaşını anarız ama Sarıkamış binlerce yüz binlerce vatan evladı, dedelerimizi yitirdiğimiz önemli tarihi bir vakıa. Biz Çanakkale ve Sarıkamış’ı bir arada düşündük. Dedik ki bu anıtlar birlikte yaşasın ki, bu ülkedeki gelen nesiller hangi bedellerle bu ülkenin ayakta kaldığını görsünler. Gerçekten bu ülkenin her tarafında şehit kanlarıyla sulanmış bu ülkede, binlerce yüz binlerce vatan evladı bizim bugün ayakta kalabilmemiz için canları pahasına bu ülkeyi korumuşlar. Bu duygularla bunu simgelemesini de amaçlayarak Tekirdağ’ın Süleymanpaşa Belediyesi Meclisi oy birliğiyle bu anıtların yapılmasına karar verdi. Sarıkamış daha önden geldi. Bunun birde Çanakkaleli kardeşi olacak. O ikinci anıt birbirlerini tamamlayan, bu ülkenin birliğini bütünlüğünün simgeleri olacak” dedi.

“Onlar 15 gün 15 gece savaştılar”

Kalp Cerrahı Prof. Dr. Birgün Sönmez ise törende yaptığı konuşmada, “Şehitlerin sayılarıyla oynamayalım. Şehitler kutsal varlıklardır. Sarıkamış denince 22 Aralık 1914’da 15 günlük Sarıkamış meydan muharebesi aslında Kafkas Cephesi 4 yıl sürmüştür. 4 yıl boyunca 600 bin kayıp vermiştir. 15 günlük Sarıkamış boyunca 90 bin şehit vermiştir. Bu rakamları hiç kimsenin tartışmaya hakkı yok. 2003-2004 anma törenlerine kadar, bu kahramanlarımızın bir gecede tek kurşun atamdan donarak şehit olduklarını anlatırlardı. Bunu anlamak mümkün değil. Ama 90. Yıl anma törenlerinden sonra, 2004 yılından sonra ama herkes biliyor ki onlar 15 gün 15 gece savaştılar. Sarıkamış’ı aldılar. Sarıkamış’ta bir mahallede 2 gece İstasyon Mahallesinde 1 gece kaldılar. Sokak savaşı yaptılar ama yenildiler. Yenilmiş olmalarına rağmen böyle anılmaları gerekmezdi. 2004 yılında Genel Kurmay büyük bir deklarasyon yayınladı. Onların onurlarını yad etti. Onların birer kahraman olduklarını yad etti. Lütfen hepiniz inanın onlar 90 bin kahramandı” diyerek heykelin Tekirdağ’a hayırlı olmasını diledi.

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak da bir konuşma yaparak Sarıkamış şehitlerinin sembolü olan bu heykelin Tekirdağ için bir gurur olduğunu ifade ederek hayırlı olmasını diledi.

Tören daha sonra Anıtın önünde topluca kurdele kesilmesinin ardından son buldu.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×