Suriyeliler İçin İMECE vakti

- Habitat Derneği, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği ile Suriyeli mültecilerin ülke ekonomisine katkıda bulunmalarını sağlamak için "İMECE Programı" başlattı - Program dahilinde 14 ilde girişimcilik eğitimleri düzenlenecek. Eğitimler 15-24 yaş arası genç ve 25-40 yaş arası yetişkin Suriyelilere verilecek, eğitimlerden Türkiye vatandaşları da yararlanabilecek - Habitat Derneği Genel Koordinatörü ve İMECE Programı Direktörü Saral: - "İlk eğitim olan İMECE Girişimcilik Kampı, İstanbul'da 14-16 Kasım'da gerçekleştirilecek"

Suriyeliler İçin İMECE vakti
11 Kasım 2016 Cuma 14:07

İSTANBUL (AA) - Habitat Derneği, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği ile Suriyeli mültecilerin ülke ekonomisine katkıda bulunmalarını sağlamak için "İMECE Programı" başlattı.

Dernekten yapılan açıklamaya göre, İMECE programı ile Suriyeli insan kaynağının ülke ekonomisi için artı değer haline getirilmesi amaçlanıyor. Program dahilinde 14 ilde girişimcilik eğitimleri düzenlenecek. Eğitimler, 15-24 yaş arası genç ve 25-40 yaş arası yetişkin Suriyelilere verilecek, eğitimlerden Türkiye vatandaşları da yararlanabilecek.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Habitat Derneği Genel Koordinatörü ve İMECE Programı Direktörü Başak Saral, "Suriyeli Mültecilerle ortak bir gelecek inşa edebilmek ve ülke ekonomisine katkıda bulunmalarını sağlamak için imece vaktidir" diyerek İMECE Programı çalışmalarına başladıklarını belirtti.

Saral, başlangıçta 3 aylık bir süreci kapsayan İMECE Programı'nın uzun vadede devamlılığını sağlayarak, sürdürülebilir hale getirmeyi ve böylece etki alanını daha da genişleterek olabildiğince çok kişinin hayatına dokunmayı istediklerini kaydetti.

İMECE Programı için Suriyeli mültecilerin en çok yaşadıkları yerler tespit edilerek Adana, Adıyaman, Ankara, Bursa, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kayseri, Konya, Mardin, Mersin, Muğla ve Şanlıurfa'nın belirlendiğini aktaran Saral, ekim ayında eğitmenlere müfredat hakkında bilgiler verildiğini belirterek, derslerin devam edeceğini aktardı.

Başak Saral, ayrıca eğitimin müfredatı hakkında, "Müfredat içeriğinde ise girişimcilik ve inovasyon, iş fikri üretme, iş hukuku, pazar analizi, iş modeli oluşturma, finans ve kaynak yönetimi, finansal okuryazarlık ve teknoloji gibi dersler yer almakta." bilgisini verdi.

- İMECE Girişimcilik Kampı İstanbul'da

İMECE Programı kapsamında Suriyeli mültecilere verilecek ilk eğitim olan ve Global Girişimcilik Haftası'nın da ana etkinliklerinden biri olarak düzenlenecek İMECE Girişimcilik Kampı'nın (İMECE Bootcamp) İstanbul'da 14-16 Kasım arasında gerçekleştirileceği belirten Saral, şunları kaydetti:

"İMECE Bootcamp'ta girişimcilere, iş fikir ve modellerini nasıl geliştirebilecekleri, teknolojiyi işlerini büyütmek için nasıl kullanabilecekleri, finansmanlarını nasıl yöneteceklerine dair finansal okuryazarlık ve iş hukuku gibi konular anlatılacak. Yapılacak çalıştaylarla ise girişimcilerin bu konularda güçlendirilmesi sağlanacak. İMECE Programı çerçevesinde International Medical Corps, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, TC GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, Youth Business International ve Accenture Development Partnerships gibi ulusal ve uluslararası önemli kuruluşlar iş birliği içinde oldu."

160 ülkede kutlanan Global Girişimcilik Haftası'nın Türkiye'de bu yıl dokuzuncusu gerçekleştirilecek. Etkinliğe İMECE Programı kapsamında eğitim alan Suriyeli girişimci adayları da katılacak. Suriyeli girişimciler, küresel ölçekte başarılarını kanıtlamış yöneticileri, Türkiye'nin önde gelen iş adamları ve fikir önderleri ile bir araya gelme imkanı bulacak.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×