Suriye'de son bir haftada 284 kişi öldü

- Kuzeydeki Halep ve İdlib'de rejim, Rusya ve ABD'nin düzenlediği saldırılarda 284 sivil öldü, 255’i yaralandı -Saldırıların Türkiye’de darbe girişiminin yapıldığı 15 Temmuz’dan sonra yoğunlaşması dikkati çekti

Suriye'de son bir haftada 284 kişi öldü
24 Temmuz 2016 Pazar 17:07

HALEP (AA) - Suriye'de rejim, Rusya ve ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerine ait savaş uçaklarının Halep ve İdlib'de muhaliflerin kontrolündeki sivil yerleşim yerlerine son bir haftada düzenlediği hava saldırılarında 284 sivil hayatını kaybetti, 255'i de yaralandı.

AA muhabirinin sivil savunma ve sahra hastanelerindeki görevlilerden edindiği bilgiye göre, rejim, Rusya ve uluslararası koalisyona ait jetler bir haftadır Halep ve İdlib vilayetinde muhalifler ve terör örgütü DAEŞ'in kontrolündeki sivil yerleşim yerlerini yoğun şekilde bombaladı.

Saldırıların Türkiye’de darbe girişiminin yapıldığı 15 Temmuz’dan sonra yoğunlaşması dikkatleri çekerken uzun bir zamandan beri hava saldırılarına maruz kalmayan Halep'in Azez ilçesi 16 Temmuz günü Rus jetleri tarafından iki defa bombalandı.

Uluslararası koalisyonun DAEŞ'in kontrolündeki Münbiç'in Tuhar köyüne 19 Temmuz'da düzenlediği hava saldırısında, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 160 sivil yaşamını yitirdi, yüzlercesi de yaralandı. Bombardıman sonucunda yaşamını yitirenler yakınları tarafından toplu şekilde defnedildi.

Koalisyon güçlerinin üç gün aradan sonra tekrar Münbiç'te sivillerin kaldığı yerleri bombalaması üzerine 10 sivil daha yaşamını kaybetti. Saldırı başta Özgür Suriye Ordusu olmak üzere muhalif gruplar tarafından kınandı ve çeşitli kentlerde protesto gösterileri düzenlendi.

Halep ve İdlib'de muhaliflerin kontrolündeki ilçe, belde ve köyler Suriye ve Rus savaş uçakları ile helikopterlerinin varil, vakum, misket ve deniz mayını saldırılarına maruz kaldı.

Diğer yandan, Şam yönetimine bağlı güçler ile Rus jetleri Halep'te bir haftan bu yana Şukkeri, Maadi, Şear, Firdevs, Katıci, Muyessir, Kadi Asker, Tarik Bab, Bab Antakya, Bustan el Kasr, Eski Halep bölgesi ve Dahret el Avad semti ile kentin kuzeyindeki Anadan ile Hreytan ilçesi ve Kefr Hamra beldesini yoğun bir şekilde bombalamaya devam ediyor.

Rusya ve rejimin bir haftadır İdlib'de düzenlediği hava bombardımanında ise 43 kişi yaşamını yitirdi, 95 kişi de yaralandı. Halep'teki saldırılarda ise 71 sivil öldü, 160'ı da yaralandı.

Kentin Şear semtindeki Hakim, Dekak, Beyan ve Seyyide Zehra hastaneleri ile kan merkezi bir ay aradan sonra tekrar Rusya ve rejimin hava saldırılarına maruz kalırken Rus uçakları son bir haftada muhaliflerin Halep'ten tek çıkış noktası olan Kastillo yolunu yoğun bir şekilde bombalayarak rejimin karadan ilerlemesini sağlamıştı.

Rejimin, yolun kontrolünü sağlamasının ardından Halep'e muhalif bölgelere insani yardım girişleri kesilmiş, kent içinde kısıtlı olan ürünler üç dört katı fiyatına satılmaya başlanmıştı. Yolun kesilmesiyle de kentteki yaralılar ve hastaların çıkışı engellenmiş, bölgeye tıbbi malzeme ile ilaç girişi olmadığı için çok sayıda hasta ve yaralının durumu ağırlaşmıştı.

Öte yandan Rus savaş uçakları İdlib'in Binniş kasabasındaki Binniş Ekmek Fırınına saldırarak kullanılmaz hale getirmişti. Fırının İdlib kent merkezi dahil olmak üzere 80 bin kişinin günlük ekmeğini karşıladığı belirtiliyor.

Bu arada Halep Sağlık Müdürlüğünün yaptığı yazılı açıklamada, rejim ve Rusya'nın saldırıları altındaki kentte sağlık hizmetlerinin verilemez hale geldiği belirtilerek uluslararası kamuoyundan kentteki insani durumla ilgili harekete geçmesi istenmişti.

Açıklamada ayrıca, rejim ve onun ortağı Rusya tarafından Halep'e yapılan saldırılar nedeniyle kente tıbbi malzeme ile ilaç girişinin yapılamadığı ve kentten hiçbir yaralının çıkartılamadığı kaydedilmişti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×