Suriye'de kuşatma altındaki Duma'da açık havada iftar sevinci

- Rejimin 4 yıldır kuşattığı başkent Şam'ın Duma ilçesinde enkaza dönüşmüş sokaklarda rengarenk iftar sofraları kuruluyor - Suriye'de "çatışmasızlık bölgeleri" içerisinde yer alan Doğu Guta bölgesindeki Duma sakinleri, pazar günü başlayan ve perşembe günü sona erecek 600 kişilik sokak iftarlarında buluşarak bir arada olmanın tadını çıkarıyor

Suriye'de kuşatma altındaki Duma'da açık havada iftar sevinci
20 Haziran 2017 Salı 14:17

ŞAM (AA) - Suriye'de başkent Şam'ın kuşatma altındaki Duma ilçesinde enkaza dönmüş sokaklarda kurulan sofralarda 600 kişiye iftar veriliyor.

Esed güçlerinin ve destekçisi yabancı terörist grupların yaklaşık 4 yıldır askeri kuşatması altındaki Doğu Guta'da yer alan Duma'da, rejim güçlerinin saldırılarının durmasıyla bu ramazan ilçe sakinleri harabeye dönmüş sokaklarda iftar yapma sevincini yaşıyor.

Duma'da faaliyet gösteren insani yardım vakfı "Adale Hayır", Duma'nın çeşitli bölgelerinde pazar gününden beri kurduğu iftar sofralarıyla çocuklar, aileler ve ihtiyaç sahiplerinin karnını doyuruyor.

Duma'nın harabe haline gelmiş farklı sokaklarında 600 kişilik sofralar kuran vakfın dünkü iftarına aralarında yetimlerin de bulunduğu 100 çocuk ve çok sayıda ihtiyaç sahibi katıldı.

Uzun süredir ilk kez açık havada iftar yapma şansı yakalayan çocukların sevinci gözlerinden okunurken ihtiyaç sahipleri ise dua etti.

Mayıs ayından bu yana Suriye'de "çatışmasızlık bölgeleri" içerisinde yer alan Duma'da, halk bu ramazan ayında diğer ramazanlara nispeten dışarıya daha rahat çıkarak sokakta düzenlenen iftarlara katılabiliyor.

Duma sokaklarında, moloz yığınlarının ortasında kurulan rengarenk iftar sofraları ilçenin harabeye dönmüş binaları arasında ilginç bir tezat oluşturuyor.

Vakfın sorumlularından Mueyid Ebu Şadi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ''İki gündür Duma ilçesinde ihtiyaç sahipleri ile aralarında yetim ve tutuklu çocukların da bulunduğu 600 kişiye günlük iftar veriyoruz. Günlük iftar menümüzde pirinç, et, meyve suyu ile meyve bulunuyor.'' dedi.

Duma'nın farklı yerlerinde 5 gün boyunca ihtiyaç sahiplerine iftar vereceklerini kaydeden Şadi, ''Daha önceki yıllarda saldırılar nedeniyle iftarları camilerde veriyorduk, bu sene ise kentte enkazlar arasında veriyoruz'' ifadesini kullandı.

İftara babasıyla katılan 7 yaşındaki Rima Ahmed, ''Buraya babamla geldim. Dışarısı çok güzel. Hep dışarıda olmak istiyoruz. Burada amcalarla şimdi yemek yiyeceğiz'' diye konuştu.

İftara sofrasına oturan Yusuf el İbrahim de "Daha önceki yıllarda rejimin saldırıları nedeniyle iftarı evlerimizde yapıyorduk, dışarıya çıkamıyorduk. Rejim geçmiş yıllarda iftar saatlerinde Duma'yı bombalıyordu. Bu nedenle dışarıya çıkmaya korkuyorduk. Bu sene ise dışarıda enkazlar arasında orucumuzu açıyoruz. Bu çok güzel bir his.'' dedi.

Şehirde iftar vesilesiyle insanların bir araya gelme şansı yakaladığını söyleyen İbrahim, "Bu organizasyonu yapanlardan Allah razı olsun. Burada tüm konu komşu toplandık. Uzun zamandır ilk kez bir ramazanda bir aradayız.'' diye konuştu.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×