Sultangazi Belediyesi 6. Geleneksel Atlı Cirit Müsabakaları

- Sultangazi Belediye Başkanı Altunay: - "Belediyeler olarak bu sporu yapan sporcularımıza destek vermek istiyoruz. Onları onurlandırmak ve katkı sağlamak istiyoruz" - AK Parti Milletvekili Kuzu: - "Çok yerli, çok milli bir sporumuz. Güreş de buna benzer. Modern sporları gençler takip edebiliyor da bunları ancak gösterirsen bilebiliyor. Bunlar biraz geride kalınca haliyle özel faaliyetlerle ancak anlatabiliyorsunuz"

Sultangazi Belediyesi 6. Geleneksel Atlı Cirit Müsabakaları
02 Ekim 2016 Pazar 16:35

İSTANBUL (AA) - Sultangazi Belediyesi tarafından bu yıl 6'ncısı düzenlenen Geleneksel Atlı Cirit Müsabakaları, Türkiye'nin önde gelen cirit takımlarının katılımıyla gerçekleştirildi.

Esentepe Mahallesinde gerçekleştirilen müsabakaların açılış törenine, Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, AK Parti İstanbul milletvekilleri Burhan Kuzu, Hüseyin Bürge, Ahmet Hamdi Çamlı ve gaziler katıldı.

Vatandaşların da yoğun ilgisiyle gerçekleştirilen müsabakalar, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımının mini konseri ardından, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı.

Tören öncesi basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Altunay, bu yıl 6'ncı kez gerçekleştirerek geleneksel hale getirdikleri etkinliğe, Erzurum, Sivas, Erzincan, Bayburt ve Uşak'tan takımların katıldığını söyledi.

Altunay, sporcuların 35 at ile müsabakalar gerçekleştireceklerini belirterek, ata sporu olan atlı ciritin yeni nesillere öğretilebilebilmesi için ellerinden geleni yaptıklarını dile getirdi.

Cahit Altunay, "Biz de belediyeler olarak bu sporu yapan sporcularımıza destek vermek istiyoruz. Onları onurlandırmak ve katkı sağlamak istiyoruz. Bu manada bugün 5 takımımız buraya geldi. Erzurum, Sivas, Erzincan, Bayburt ve Uşak illeri burada. Zaten bu noktada da en fazla kulüp ve yetişmiş elemana sahip kulüpler bunlar. Onun dışında da mutlaka var ancak her geçen gün sayılarının artmasını temenni ediyoruz. Babadan oğula geçen bir spor bu. Bu çocuklarımızı yetiştirmezsek bu spor ölür. İnşallah biz de bunu katkı sağlamak adına fevkalade güzel bir iş yaptığımızın kanaatindeyiz." ifadelerini kullandı.

AK Parti İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu da ciritin Orta Asya'dan gelen, Türklerin ilk diyarında olan bir spor olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

"Çok yerli, çok milli bir sporumuz. Güreş de buna benzer. Modern sporları gençler takip edebiliyor da bunları ancak gösterirsen bilebiliyor. Bunlar biraz geride kalınca haliyle özel faaliyetlerle ancak anlatabiliyorsunuz. Burada aslında ciritteki maksat hem bir centilmenlik hem de altı en çok çizilmesi gereken konu bizim atla olan milletimizin o sıkı bağlılığı esasen. Asıl vurgu orada. At bizden ayrılmaz bir parça. Bunların canlı tutulmasında elbetteki fayda var. Bu bakımdan belediyelerimizi tebrik ediyorum."

- "Gelecek günlerde 8 KHK olacak"

Kuzu, yeni yasama yılını da değerlendirerek, TBMM'nin dün itibarıyla açıldığını, ilk icraatlarının da Suriye tezkeresi olduğunu belirtti.

Gelecek günlerde önlerinde 8 adet Kanun Hükmünde Kararname olacağını aktaran Kuzu, şu ifadeleri kullandı:

"Bunlar görüşülecek. Bir de mini anayasa var. Sonra bütçe başlıyor. Tabii kararnameleri maalesef Anayasa Mahkemesine CHP götürdü hiç yetkisi olmadığı halde, anayasa buna müsaade etmediği halde Anayasa Mahkemesi eski yıllarda buna bir karar vermiş. İşte o kararı emsal göstererek ama o karar külliyen yanlış. O bir ayrı tartışma konusu. Bir de mini anayasa paketi var. İçerisinde askeri yargıyı kaldıran, özellikle Askeri Yüksek İdare Mahkemeleri kaldıran, onlarla alakalı ilgili yerlerde, Yargıtay ve Danıştay'da daire olarak açan bir yapı geliyor. Askeri mahkemeler kurulursa sadece disiplin mahkemesi olarak bir de savaş suçlarına bakmak için, çok spesifik alanlarda kurulacak. Böylece o sivil ile askerin o farklı yargılanması usulü de kalkmış olacak. Yargıda tarafsızlık vurgusunu öne çıkaran birtakım düzenlemeler var. 7 maddelik bir paket. Bu genişletilebilir mi buna çalışılıyor. Liderler görüşecek onu bugünlerde. Bekliyoruz."

- "Halkımızın desteğini bekliyoruz"

Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu şart ve kuralları dahilinde gerçekleştirilen müsabakaya Sivas'tan katılan Sivas Önder Atlı Spor Kulübü Kaptanı Alparslan Kılıç da 2011'den beri atlı cirit sporunu yaptığını belirterek, "Altlı cirit olarak halkımızın desteğini çok bekliyorum. Teşvik olarak belediyelerimizden daha fazla ilgi ve yardım bekliyoruz. Bu geleneksel bir spor olduğu için herkes kulübünün gücü altında bir yerlere gelmeye çalışıyor. Bugünkü yarışmanın kazasız belasız geçmesini diliyorum." diye konuştu.

Erzurum Atlı Spor Kulübü sporcusu 20 yaşındaki Oğuzhan Özen de 7 yıldır atlı cirit yaptığını ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ekranlara cirit yeni taşındı. Biz bundan cirit takımları olarak çok mutlu olduk. Bundan önce böyle bir şey yoktu. İnşallah daha iyi yerlere gelir. Bu spora da biraz destek verilmesini istiyoruz. Gençlere at binmek çok güzel şey herkese tavsiye ederim."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×