Sultanahmet Camisi'nde "video mapping" sunumu

Sultanahmet Camisi'nde
22 Haziran 2016 Çarşamba 19:25

İSTANBUL (AA) - Fatih Belediyesi bir ilke imza atarak, ramazan ayı boyunca Sultanahmet Camisi'nde "video mapping" gösterisi gerçekleştiriyor.

Fatih Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre, ramazan ayı dolayısıyla Sultanahmet Camisi’nde gerçekleştirilen ses, ışık, görsel animasyon ve seslendirmelerden oluşan gösteri büyük ilgi görüyor. Görüntü ve ışığın Sultanahmet Camisi’nin güney tarafındaki kubbe ve minareler üzerine yansıtılmasıyla gerçekleştirilen 'Bereketli Hilal' adlı sunumda, Peygamber Efendimizin doğumundan nübüvvetine, Medine'ye hicretine kadar Mekke süreci, Medine'de ilk mescidi inşa etmesi ile temellerini attığı İslam medeniyetinin Hicaz'dan İspanya'ya, Afrika'dan Çin Seddi'ne dayanan serüveni anlatılıyor.

Vatandaşların ve turistlerin yoğun olarak ziyaret ettiği Sultanahmet Camisi'nde yapılan gösteri, yerli ve yabancı turistler tarafından da seyir terası, Ayasofya Meydanı ve Yerebatan Sarnıcı önünden izlenebiliyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, video mappingi daha önce değişik etkinliklerde kullandıklarını ifade ederek, "İslam'ın serüveni temalı filmi her akşam gösteriyoruz iftardan önce ve teravih namazından hemen sonra." dedi.

Gösterimin 8 dakika olduğunu belirten Demir, "İngilizce ve Türkçe olarak bu gösterim oluyor. Arada da Aşr-ı Şeriflerin okunduğu bir gösterim. Sultanahmet'te ramazan açısından önemli bir etkinlik, önemli bir teknolojik çalışma. Bizim küçüklüğümüzde burada ses ve ışık sunumu vardı. Ama tabi teknoloji gelişti. Şimdi Sultanahmet Camisi'nin kubbeleri dahil, minareleri dahil adeta bir film perdeleri haline getirilip orada çok rahatlıkla üç boyutlu filmi oynatabiliyorsunuz. İşte bu teknolojiden yararlanıyoruz. İlgi ve alaka açısından da son derece memnunuz." ifadesinde bulundu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×