Sudan'da insan kaçakçılığıyla mücadele

- Başkent Hartum'da yakalanan Medhane, İtalya'ya iade edildi

Sudan'da insan kaçakçılığıyla mücadele
08 Haziran 2016 Çarşamba 19:58

HARTUM (AA) - Sudan'ın başkenti Hartum'da büyük bir insan kaçakçılığı çetesinin lideri olduğu şüphesiyle yakalanan Eritreli Medhane Yehdego Mered'in, İtalya'ya teslim edildiği bildirildi.

Sudan İçişleri Bakanlığı, İngiltere ve İtalya'nın Hartum büyükelçilikleri tarafından hazırlanan ortak yazılı açıklamada, en büyük insan kaçakçılığı çetelerinden biri olarak bilinen "Medhane Çetesi"nin lideri olduğu iddiasıyla aranan 35 yaşındaki Medhane'nin 24 Mayıs'ta Hartum'da yakalandığı ve yargılanması için dün İtalya'ya iade edildiği belirtildi.

Medhane'nin insan kaçakçılığı yaptığına ilişkin İtalyan makamlarının elinde güçlü delillerin olduğu kaydedilen açıklamada, İtalya'ya bağlı Lampedusa Adası yakınlarında 2013'te bir teknenin batması sonucu 356 kişinin yaşamını yitirdiği olayın sorumluluğunun da Medhane Çetesi'ne ait olduğundan şüphelenildiği ifade edildi.

İtalyan televizyon kanalındaki habere göre ise "çok tehlikeli kişiler" listesinde yer alan Medhane, özel bir uçakla Hartum'dan başkent Roma'ya getirildi.

Uzun süredir özellikle Hollanda ve İskandinavya başta olmak üzere Sicilya sahilinden Avrupa'nın kuzeyine kadar uzanan bir insan kaçakçılığı çetesi ile Medhane'nin izini süren Palermo savcılığının konu hakkında soruşturma başlattığı belirtildi.

Haberde, Medhani'nin Libya, Sudan, Etiyopya, Eritre ve çeşitli Avrupa ülkelerinden kişilerle yaptığı telefon görüşmelerinin, bazı şüpheli eylemleri ortaya çıkardığı kaydedildi.

Bölge ülkelerinde son yıllarda artış gösteren "insan ticareti ve kaçakçılığı" sorunuyla mücadele için Sudan'da Ekim 2013'te düzenlenen "Afrika Kıtası'nda İnsan Ticareti ve Kaçakçılığıyla Mücadele" konferansında, "Hartum Süreci"nin başlatılması kararı alınmıştı. Bu karar kapsamında Afrika ülkelerinin yanı sıra Norveç, İngiltere ve İspanya'nın da aralarında yer aldığı bazı Batılı ülkelerin katılımıyla 24 Mayıs'ta düzenlenen ilk toplantıya, Sudan'ın başkenti Hartum ev sahipliği yapmıştı.

Sudan, daha iyi koşullarda yaşam umuduyla yasa dışı yollardan Avrupa veya İsrail'e geçmek isteyen göçmenler için başlıca geçiş güzergahı konumunda bulunuyor.

Sudan'da, söz konusu sorun ile mücadele kapsamında, insan kaçakçılığı yapanlara idam ve 5 ila 20 yıl arasında değişen hapis cezaları verilmesini öngören yasa 2014 yılında parlamento tarafından onaylanmıştı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×