Silivri'de Bizans dönemine ait mezar steli bulundu

Silivri'de Bizans dönemine ait mezar steli bulundu
23 Temmuz 2016 Cumartesi 14:42

İSTANBUL (AA) - Silivri'de İSKİ'nin atık su yer altı çalışmaları sırasında Bizans dönemine ait olduğu düşünülen mezar steli (mezar taşı) bulundu.

Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, gazetecilere yaptığı açıklamada, 7 bin yıllık ilçenin, zengin tarihi mirası olduğunu belirterek, Fatih Mahallesi'nde İSKİ'nin atık su yer altı çalışmaları sırasında Bizans dönemine ait olduğu düşünülen mezar taşı bulunduğunu söyledi.

Kentsel Tasarım Müdürü Sibel Alataş, müdürlük çalışanları ve belediye arkeologlarından bilgi alarak, tarihi mezar taşını inceleyen Işıklar, üzerinde kadın, erkek ve at figürlerinin yer aldığı, deforme olmadan bugüne ulaşan mezar taşının, İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğüne teslim edileceğini bildirdi.

İlçenin hem tarım hem de tarihi sit alanı olarak ilan edilmesi söylemini yineleyen Başkan Işıklar, "Bölgemizin zenginliklerini korumalı, bu doğrultuda çalışmalarımızı sürdürmeliyiz. Zengin bir tarihi mirasa ve geniş tarım topraklarına sahibiz. Bölgemiz tarım ve tarihi sit alanı olarak korunmalı. Geçtiğimiz aylarda da bir kazı çalışması sırasında 5 bin yıllık bir savaşçı mezarı bulunmuştu. Bu gelişmeler ilçemizi dünyaya duyurmak konusunda, tarih turizmi açısından çok güzel bir fırsatlar." diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×