Şiddetin susmadığı Bağdat'ta "şiddete hayır koşusu"

Şiddetin susmadığı Bağdat'ta
24 Eylül 2016 Cumartesi 12:04

BAĞDAT (AA) - Irak'ın başkenti Bağdat'ta "şiddete hayır koşusu" düzenlendi.

Bağdat'ın Dicle Nehri kıyısında bulunan Ebu Nuas Caddesi'nde başlayan koşuya profesyonel atlet ve halktan oluşan yaklaşık 800 kişi katıldı.

Katılımcılar bu etkinlikle, terör ve şiddet olayları ile gündeme gelen Bağdat'tan dünyaya "barış mesajı" vermek istediklerini belirtti.

AA muhabirine konuşan Iraklı akademisyen Dr.Şeda Cuma, bu yılki koşuya Bağdat'ın Karrada semtinde düzenlenen terör saldırısında hayatını kaybeden geçen yılın şampiyonu olan arkadaşı Adil Yoro adına katıldığını söyledi.

"Terör, arkadaşımızı bizden aldı ama onun arkasından binlercesi doğuyor." diyen Cuma, "Arkadaşımız, barış için koşardı ve barış için de canından oldu. O, ölmedi bugün bizimle burada barışı haykırarak yine koşacak. Adil, her hafta düzenlediğimiz 'barış ve reform' gösterilerine de katılırdı. Gösterilerde taşınan barış içerikli pankartları o hazırlardı." ifadelerini kullandı.

Cuma, terör saldırısında hayatını kaybeden geçen yılın şampiyonu Yoro'nun posterini açarak, "barış, barış" sloganı attı.

- "Barışın kaynağıyız"

Maratona katılan Ammar Nuaymi isimli Iraklı da "Bağdat'tan tüm dünyaya ve teröre 'Irak ve Iraklılar barış ve güvenliğin kaynağıdır' mesajı vermek istiyoruz. Irak eski çağlardan beri barış ve huzurun yeri olmuştur." diye konuştu.

Nuaymi ayrıca etkinliğin bir diğer hedefinin de "ülkedeki milis hakimiyeti ile azınlıklara yönelik şiddet ve dışlayıcı politikalara dikkat çekmek" olduğunu ifade etti.

Bağdat'ta 12 ila 60 yaş arası kişilerin katıldığı etkinlikte 3, 9 ve 21 kilometre mesafeleri koşuldu.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×