Sıcak havada sokak hayvanları da unutulmadı

- Hava sıcaklığının 40 derece ölçüldüğü Muğla'da, sokak hayvanlarının su içebilmesi için 52 noktaya yerleştirilen otomatik suluklar, HAYDOS tarafından bakımdan geçirildi - HAYDOS Başkanı Dağdelen: - "Su her canlı için yaşam kaynağıdır. Bu sıcak günlerde kapımızın önüne, çöp kutularının kenarına, yol kenarlarına bir kap su, birazcık da mama koyalım"

Sıcak havada sokak hayvanları da unutulmadı
18 Haziran 2016 Cumartesi 13:21

MUĞLA (AA) - Muğla'da 52 noktaya yerleştirilen ve sokak hayvanlarının su içebilmesi için haznesinde sürekli su bulunan otomatik suluklar, Hayvan Dostları Derneği (HAYDOS) üyelerince bakımdan geçirildi.

Dalaman ve Ortaca ilçelerinde HAYDOS tarafından 4 yıl önce hayvanlarının su içebilmesi için haznede sürekli su bulunmasını sağlayan otomatik suluk uygulaması başlatıldı. Dernek tarafından bütçe sağlanarak, farklı zamanlarda Ortaca'da 30, Dalaman'da ise 22 noktaya suluklar yerleştirildi. Muğla'da hava sıcaklıklarının 40 dereceye ulaşması üzerine HAYDOS üyeleri sulukları bakımdan geçirdi.

HAYDOS Başkanı Türkan Dağdelen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, suyun her canlı için gerekli olduğuna işaret etti. Sokak hayvanlarının özellikle sıcak havalarda su bulmakta zorlandığına değinen Dağdelen, "Artık eskisi gibi sular yol kenarlarında çeşmeler yok. Arıklar bomboş. Eskiden olsaydı işimiz daha kolaydı. Artık her şey beton yığınlarının arasına saklanmış durumda." dedi.

Dağdelen, otomatik sulukların, suyu şehir şebekesinden aldığını gelen suyun bölmede belli bir seviyede dolduğunu anlattı. Kap içerisindeki suyun hayvanlar tarafından içildikçe ya da sıcaklık nedeniyle buharlaştıkça, otomatik olarak kendini tamamladığını belirten Dağdelen, bütçe buldukça otomatik sulukların sayısını artırmaya çalıştıklarını ifade etti.

Açlık ve susuzluktan ölen hayvanlar olduğuna dikkati çeken Dağdelen, "Biz HAYDOS olarak imkanlarımız doğrultusunda sulukların sayısını artırmaya çalışıyoruz. Su her canlı için yaşam kaynağıdır. Bu sıcak günlerde kapımızın önüne, çöp kutularının kenarına, yol kenarlarına bir kap su, birazcık da mama koyalım. En azından yemek artıkları koyalım." diye konuştu.
İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×