Sepetçiliğin yok olmasını istemiyor

- Kastamonu'nun Azdavay ilçesinde sepet yapan tek kişi olan Torun, Halk Eğitim Müdürlüğünce açılan kurslarda pek çok gence öğretmesine karşın kimsenin mesleği yapmamasından yakınıyor

Sepetçiliğin yok olmasını istemiyor
02 Haziran 2016 Perşembe 11:37

KASTAMONU (AA) - Kastamonu'nun Azdavay ilçesinde baba mesleği sepetçiliği sürdüren 75 yaşındaki Yaşar Torun, mesleğini genç kuşaklara aktarmayı arzu ediyor.

Torun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sepetçilik yapan babasının yanında mesleği çocukluğunda öğrendiğini söyledi. 25 yaşında ilçeden ayrılarak İstanbul'a göç ettiğini anlatan Torun, uzun yıllar tekstil sektöründe çalıştıktan sonra 10 yıl önce emekli olduğunu ve eşiyle memleketine döndüğünü söyledi.

Memleketinde baba mesleği sepetçiliği yapmaya başladığını aktaran Torun, "Boş vakitlerimi değerlendirmek ve aile bütçesine katkı sağlamak amacıyla baba mesleğine başladım. Ülke ekonomisine başka türlü faydası olmayan söğüt dallarını toplayıp sepet örüyorum. Hem baba mesleğimi yaşatıyorum hem ekonomiye katkı sunuyorum." dedi.

Evinde üretim yaptığını, ürettikçe mutlu olduğunu dile getiren Torun, az olsa da kazancının kendisine yettiğini ifade etti.

Mesleği genç kuşaklara aktarmak istediğini vurgulayan Torun, ancak tüm çabalarına rağmen ilçede bu işi sadece kendisinin yaptığına işaret etti. Torun, "Halk Eğitim Müdürlüğünde açılan sepetçilik kursunda eğitim verdim. Burada çok sayıda öğrenci yetiştirdim ama gençler gelirin az olması nedeniyle bu işi yapmıyor. Büyükşehirlere göç ediyor." diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×