Şehit Astsubay Halisdemir'in adı ilçe meydanında yaşatılacak

- Serik ilçesinde TOKİ tarafından yapılan yeni binaya taşınan ilçe jandarma komutanlığının ilçe merkezinde kalan eski binası, Serik Belediyesi ekiplerince törenle yıkıldı - Yıkımın ardından yapılacak yeni meydana, şehit Piyade Astsubay Kıdemli Başçavuş Ömer Halisdemir'in adı verilecek - Serik Belediye Başkanı Çalık: - "Binanın önünde bulunan ve demokrasi nöbetlerinin tutulduğu 'Çınaraltı Meydanı'nın ismini 'İlk Kurşun Ömer Halisdemir Demokrasi Meydanı' olarak değiştiriyoruz"

Şehit Astsubay Halisdemir'in adı ilçe meydanında yaşatılacak
12 Ağustos 2016 Cuma 11:44

ANTALYA (AA) - Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminde şehit düşen Piyade Astsubay Kıdemli Başçavuş Ömer Halisdemir'in adı, Antalya'nın Serik ilçesinde yıkımına başlanan eski ilçe jandarma komutanlığı binasının yerine yapılacak kent meydanına verilecek.

Serik ilçesinde yeni binası TOKİ tarafından yapılan ilçe jandarma komutanlığının eski binası, belediye ekiplerince yıkıldı. Çınaraltı Meydanı, Atatürk Caddesi'nde bir süre önce boşaltılan ilçe jandarma komutanlığının binasının yıkım törenine Serik Belediye Başkanı Ramazan Çalık, AK Parti İlçe Başkanı Hasan Kozan ve vatandaşlar katıldı.

Binaya ilk kepçe darbesini vuran iş makinesini kullanan Çalık, gazetecilere yaptığı açıklamada, 2014 yılında göreve geldikten 2 ay sonra TOKİ Başkanlığına giderek jandarmanın buradan kaldırılması için çalışma başlattıklarını söyledi. TOKİ Başkanlığının taleplerine sıcak baktığını ve 3 ay içinde ihaleyi tamamlayarak Antalya kara yolundaki bir araziye yeni jandarma binasının yapımına başladığını anlatan Çalık, "Jandarma bir süre önce şehir merkezindeki eski binasını boşalttı ve yeni yerine taşındı. Maliye Bakanlığından da Serik Belediyesi üzerine tahsisi aldık. Kent meydanı oluşturmak için ilk kazmayı vurduk." dedi.

Darbe gecesi ilçe jandarma komutanlığında herhangi bir hareketliliğin olmadığını anlatan Çalık, "Cumhurbaşkanımızın talimatını yerine getirmek için eski jandarma binamızın yıkımına başladık. Binanın önünde bulunan ve demokrasi nöbetlerinin tutulduğu 'Çınaraltı Meydanı'nın ismini 'İlk Kurşun Ömer Halisdemir Demokrasi Meydanı' olarak değiştiriyoruz. Eski jandarma binasının yıkımıyla da Serikli'ye büyük bir meydan kazandırmak istiyoruz. Şehirler, medeniyetler, meydanları ile meşhurdur." diye konuştu.

Serik halkının darbe girişiminin ardından demokrasisine, vatanına, devletine, bayrağına ve reisine sahip çıktığını kaydeden Çalık, Seriklilerin vatanları ve bayrakları için üzerlerine düşen görevi yapacağını kaydetti. Halkın bu meydanda sabaha kadar nöbet tuttuğunu anlatan Çalık, "Eski binanın boşaltılması noktasında bir sorun yaşamadık. Buradaki komutanlarımız sağduyulu. Bizimle birlikte hareket ettiler. Bizimle demokrasi nöbetine katıldılar. Askerimizden, komutanlarımızdan memnunuz." dedi.


Etiketler; #yıkım #askeri

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×