Şarköy üzümünün lezzet yolculuğu başladı

- Şarköy'de, lezzeti ve kalitesiyle adından söz ettiren üzümlerin hasadına başlandı - Kirazlı Mahallesi Muhtarı Akça: - "Sofralık üzüm çeşitlerinden biri olan kardinal üzümü, Türkiye'nin şu an en kaliteli üzümlerinden birisi ve köyümüzde de bunu üreticilerimiz en iyi şekilde yetiştirmektedirler. Diğer çeşitlerle birlikte yılda yaklaşık bin ton üzüm üretiyoruz"

Şarköy üzümünün lezzet yolculuğu başladı
13 Ağustos 2016 Cumartesi 11:14

TEKİRDAĞ (AA) - YAVUZ KARADUMAN - Tekirdağ'ın Şarköy ilçesinde, lezzeti ve kalitesiyle Türkiye'nin dört bir yanında adından söz ettiren üzümlerin hasadına başlandı.

Geçimini üzüm yetiştiriciliğiyle sağlayan Şarköy'ün Kirazlı Mahallesi'ndeki bağcılar, yıl boyunca yetiştirdikleri üzümlerini toplamak için sabahın ilk saatlerinde gittikleri bağlarda yoğun mesai harcıyor.

Gün boyu toplanan üzümler, sandıklara yerleştirildikten sonra nakil için hazır hale getiriliyor. Hazırlanan üzüm sandıkları mahalledeki üzüm toplama alanına getiriliyor ve buradan da kooperatif aracılığıyla toptancılara ve pazarlamacılara satılıyor.

Kirazlı Mahallesi Muhtarı Lütfü Akça, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 80 haneli mahallede yaşayan vatandaşların en önemli geçim kaynağının üzüm yetiştiriciliği olduğunu söyledi.

Mahallelerinde yaklaşık 2 bin 500 dekar ekili bağ bulunduğunu belirten Akça, "Sofralık üzüm çeşitlerinden biri olan kardinal üzümü, Türkiye'nin şu an en kaliteli üzümlerinden birisi ve köyümüzde de bunu üreticilerimiz en iyi şekilde yetiştirmektedirler. Diğer çeşitlerle birlikte yılda yaklaşık bin ton üzüm üretiyoruz" dedi.

- "Şarköy üzümünün tadı da rengi de başka"

Şarköy ilçesinin, özellikle güneydoğusundaki mahallelerin üzüm yetiştiriciliğine uygun iklime ve toprak yapısına sahip olduğunu ifade eden Akça, şöyle konuştu:

"Şarköy'den Uçmakdere'ye kadar güneye bakan köyler üzüm üretimi için çok ideal köyler. Çünkü deniz havasını da alıyor, balkan havasını da alıyor. Bu durum üzümün kalitesini, aromasını ve rengini olumlu yönde etkiliyor. Diğer bölgelerde yetişen aynı cins üzümün rengi pembemsi, şeker oranı daha az oluyor. Ama bu yörede yetişen üzüm siyahlaşabiliyor ve şeker oranı oldukça yüksek."

Mahallede üzüm yetiştiren İbrahim Avcı da geçimlerini üzüm yetiştiriciliğinden sağladıklarını belirtti.

Ailesinden öğrendiği ve 15 yaşında başladığı üzüm yetiştiriciliğine ailece devam ettiklerini ifade eden Avcı, "Burada yaklaşık 45 dönüm bağımız var. Annem, babam ve eşimle birlikte üzümlerimizin hasadını gerçekleştiriyoruz" diye konuştu.

Bağcılığın çok kolay bir iş olmadığını anlatan Avcı, "Sabahın ilk ışıklarında bağa geliyoruz ve üzüm toplamaya başlıyoruz. Bağ makaslarıyla kestiğimiz salkımları, özenle temizleyerek kasalara yerleştiriyoruz. Daha sonra bağ motorumuzla mahalle meydanına taşıyarak burada satışını gerçekleştiriyoruz" dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×